ICQ mizí v propadlišti dějin

Kategorie:

Štítky:

Poslední zhruba 2 týdny jsem se setkával s divným chováním připojení k ICQ síti v alternativním klientu Miranda, ať již přímo přes ICQ knihovny, nebo přes ICQ transport nabízený serverem Jabber.cz. Byl jsem teoreticky on-line, kdo směl mě viděl, ale já druhé ne, takže mi nezbývalo než zkusit napsat naslepo, pokud jsem s některým ze svých kontaktů potřeboval mluvit.

Obavy většiny lidí se potvrdili, AOL vypnula servery které umožňovaly připojení starším protokolem a implementace nového protokolu zatím není z nejlepších (v alternativních klientech a Jabber transportu). AOL tak vlastně vynutilo dodržení vlastní podmínky, která zakazuje používání alternativního klienta, ani se nedivím, alternativní klieni nezobrazují reklamy a připravují tak AOL o nemalé procento zisku.

Reklama

Ani mi to není líto, třeba se naše státy (ČR a SR) konečně přeorientují z podivné sítě ICQ na XMPP (Jabber), nebo MSN/Yahoo. Oba zmíněné protokoly jsou používány a podporovány mocnými firmami jako je Google, SUN Microsystems, Microsoft a Yahoo. Neupírám ICQ zásluhy na rozšíření IM, ale poslední dobou to vše fungovalo spíše jen ze sentimentálních důvodů, ICQ jako síť neměla uživatelů moc co nabídnout.

Možná jsem dost divný, nebo jsem měl něco špatně nastaveného. Nelíbila se mi nešifrovaná komunikace, takže každý provider, přes nějž šly zprávy si mohl počíst (i intimní) zprávy a 8 znakové heslo posílané i uložené coby plaintext není to pravé ořechové pro bezpečnost. K čemu jsou mi integrované hry, když síť sama o sobě je zabezpečená tak, že by rozumný člověk měl mít strach ji používat.

AOL mě, paradoxně, svým krokem potěšil, přestaly fungovat některé alternativní programy, pro jejich uživatele by to mohl být rozumný důvod k přechodu na jiný, rozumnější, protokol, ať to bude XMPP (Jabber), nebo MSN/Yahoo. Již jednou jsem psal o důvodech, pro něž vidím jako rozumnou volbu, proč nepoužívat ICQ a teď nastal vhodný okamžik k přechodu dalších uživatelů na jiné sítě.

Zajímavou zprávou dnešního dne je zprovoznění transportu z GTalk (XMPP od Google) do sítě AOL (tj. i ICQ). AOL se začíná, pravděpodobně, bát odlivu uživatelů, protože ti, kteří užívají klienty nezobrazující reklamu, drží u ICQ i takové uživatele, kteří používají jejich klienta a zobrazováním reklamy jim generují zisk.

ICQ transport nechám ještě nějakou dobu aktivní, ale jen kvůli několika kontaktům na spolupracovníky, prostě než se přesvědčí o rozumnosti přechodu jinam. Já aktivně psát nemohu, protože nevidím, kdo je online a kdo nikoliv.

Aktualizace 2022: Dnes již primárně používám Telegram, doby se mění a s nimi i sítě, kde jsem k zastižení.

Myslím si, že ICQ je dnes absolutně zaostalá síť, která posledních 10 let neutrpěla vážnější a rozumný vývoj. Je vhodné přejít třeba na XMPP/Jabber, které se neustále vyvíjí a postupně mu přibývají neustále zajímavější funkce. Až bude standardizován a začleněn Jingle (VoIP), bude Jabber perfektní alternativou i pro dnešní uživatele Skype, protože pouze minorita z nich používá placené služby.