Intel investuje do vmWare

Kategorie:

Štítky:

Virtualizace hýbe světem a výrobci počítačových procesorů chtějí utrhnout svůj díl koláče na tomto zajímavém trhu. Procesory obou hlavních výrobců AMD/ATI i Intelu údajně virtualizaci podporují. S nástupem vícejádrových procesorů je virtualizace podstatně lépe využitelná, než v případě jednojádrových procesorů. Pokud má uživatel v počítači dostatek paměti, nemá nejmenší důvod, proč používat dual‐boot místo nasazení méně používaného OS do virtuálního stroje, jedinou výjimkou budou hráči her, kterým provoz MS Windows ve virtuálním stroji nepřinese kýžený efekt.

Vedení společnosti Intel se rozhodlo investovat do virtualizace a kupuje akcie vmWare, které připravuje IPO, v hodnotě 218.5 mil. US$. Někteří uživatelé si oddychli, že Intel bude mít vliv na divizi B, která není tak významná. VMware je plně komerční, byť s volnými variantami, uzavřené řešení virtualizace.

Reklama

Podle mého názoru nebude znamenat vliv Intelu nebezpečí pro uživatele. Intel jse společnost, která je velmi otevřena a nakloněna svobodnému software, stačí se podívat jen na ovladače pro jejich grafické chipy (mají otevřené zdrojové kódy). A i kdyby si někteří „nemohli“ dovolit řešení vmWare, je vícero zajímavých a vyzkoušených produktů pro virtualizaci, třeba VirtualBox, nebo Xen.

Podobně, jako v případě investice AMD/ATI do společnosti Transmeta, o níž jsem psal 9. července 2007, vnímám tuto investici velmi pozitivně. Těžit z ní budou především koncoví uživatelé i když nejspíše ne ti domácí.