AMD investuje do Transmety

Kategorie:

Štítky:

Kolik z nás si vzpomene na společnost Transmeta, která přišla s konceptem velmi úsporných procesorů. Jejich procesory byly tak úsporné, že mobilní verze čipů od AMD a Intelu jsou vedle nich velmi nenažraní otesánci a jediná firma, která se jim příblížila je VIA. Bohužel tyto procesory trpěli nedostatkem výkonu, byť v laptopech byly na běžnou práci dostačující, a nezájmem odběratelů (Kolik jste viděli laptopů s procesory Transmeta Crusoe?). Zajímavostí je, že jistou dobu byl v této firmě zaměstnán i Linus Torvalds (home), otec Linuxového jádra.

Transmeta neuspěla a poslední roky se táhnou ve znaku ztrát. Firma přestala s vlastní výrobou procesorů, místo čehož se věnuje vývoji a následnému prodeji ip svých technologií.

Reklama

Naproti tomu AMD je obří společností, která také vykazuje ztráty, jenž nedávno koupila firmu ATI (producent grafických chipů a chipsetů pro PC). Ztráty jsou ale spíše průvodním přechodným jevem díky slučování dvou společností. Současný stav je takový, že AMD spíše nestíhá výrobu procesorů v dostatečném množstí, čehož využívá Intel, který tím získává větší převahu na trhu. Pro mě, coby laického uživatele, nehrajícího hry, jsou obě platformy srovnatelné.

AMD/ATI investuje do Transmety 7,5 mil. US$, na oplátku získá přístup k technologiím Transmety a spolupráci při vývoji nových procesorů, které budou při vysokém výkonu úspornější. Některé z těchto technologií by měly již v procesorech AMD a Intel být, u AMD například sběrnice Hypertransport, Intel prý používá řadu technologií Transmety nelegálně a soudí se o ně.

Investice do Transmety je jen kapkou v moři peněz, které AMD/ATI protékají, ale pro Transmetu se jedná o nemalý kapitál, který může firmě významně pomoci. Jestli se objeví některé z technologií v nových procesorech AMD, bude to jen dobře pro zákazníky a pro naše životní prostředí, nehledě k peněženkám uživatelů počítačů.