Tip na výlet: Hvězdárna na Hněvíně (Most)

Kategorie:

Štítky:

Nad městem Most je hrádek Hněvín, ve kterém je restaurace, penzion i  Hvězdárna Dr. Antonína Bečváře; jež je pobočkou Hvězdárny a planetária Teplice. Hvězdárna má otevřeno pravidelně každou sobotu a neděli, v čase 13:00 – 21:00 a při (nepravidelných) významných astronomických úkazech.

Na změny otevírací doby a mimořádná pozorování upozorňuje web Severočeské Hvězdárny a Planetária Teplice.

Reklama

Hvězdárna je na kopci, částečně nad světelným smogem města, „efektní nasvícení“ hradu reflektory přesto trochu limituje výhled některými směry. Bohužel nevhodný způsob osvětlení měst zničil výhled na hvězdnou oblohu takřka v celém vyspělém světě, s neblahými dopady na naše zdraví, narušením biorytmů.

Jak na hvězdárnu?

Nejpohodlnější je přijet k hradu automobilem, parkoviště je u hlavní brány. Převýšení není natolik velké, že by jej přiměřeně pohyblivý jedinec nezvládl pěšky od muzea, či starého zimního stadionu.

Co tam uvidíte?

Za jasného počasí se na hvězdárně lze podívat na Slunce i zajímavé objekty noční oblohy. Pro pohled na noční oblohu je dobré se průběžně vracet, vyjma cirkumpolárních souhvězdí se zbytek oblohy průběžně střídá, ať se jedná o souhvězí, hvězdy, objekty .

Jak je hvězdárna vybavena?

V kopuli je osazen unikátní dalekohled Hayde, s původním mechanickým hodinovým strojkem. K pozorování slunce je připraven Herschelův hranol a Hα filtr.

Doplněk: Dr. Antonín Bečvář

RNDr. Antonín Bečvář (*10. 6. 1901, †10. 1. 1965) byl jeden z nejvýznamějších českých astronomů, vedle velmi proslulých hvězdných atlasů, jsou k nahlédnutí i na hvězdárně v Mostě. Jeho jméno nese i jeden z měsíčních kráterůplanetka.

Rodák ze Staré Boleslavi pracoval v letech 1937–1950 jako klimatolog na Štrbskom Plese a na observatoři u Skalnatého Plesa. Zmíněné Observatórium Skalnaté pleso, jehož byl ředitel v letech 1942–1950, stojí především jeho zásluhou. Koncem války, když ustupující německá vojska chtěla uplatnit přístup „spálené země“, dokázal vyjednat záchranu této unikátní observatoře. Po propuštění v roce 1951 se vrátil do Brandýsa nad Labem, kde zpracoval 4 velké astronomické atlasy („Atlas Coeli Skalnaté Pleso“, „Atlas Eclipticalis“, „Atlas Borealis“, „Atlas Australis“) a „Atlas horských mraků“.

…o Hněvíně

Mostecký hrad byl v historii významný, malou exkurzi po zajímavostech nabízí dvě videa: