WordPress: vývojový server na CentOS/RHEL

Kategorie:

Po delší odmlce, spojené s pracovním kolapsem, se vracím ke svému oblíbenému WordPressu. Nedlouho po příchodu CentOS 8 jsem vyměnil server, na kterém mám spuštěný testing (za veřejnou IP). Protože je žádoucí, aby mi fungovaly online aktualizace WordPressu i instalace pluginů, musel jsem udělat několik menších nastavení.

CentOS je vyvíjený pod stejnou střechou, jako placený RHEL, jen jeho podpora je komunitní, platí i stejná pravidla. Jedná se o extrémně konzervativní a velmi stabilní distribuci GNU/Linuxu. Kdo chce nejčerstvější software, ten se musí poohlédnout jinde, nebo použít neoficiální repozitáře (třetích stran); tj. nedoporučený, avšak fungující postup. Disky ze serveru mám na desktopu připojené přes unixový standard NFS, z laptopu si souborový systém připojuji přes SSH (v desktopu Maté pomocí GVFS, ve Windows pomocí WinSSHFS).

Reklama

Instalace PHP a MariaDB

Pro instalaci PHP jsem zvolil osvědčené Remiho repozitáře. Pro testing používám aktuální verzi, je vždy jen otázkou poměrně krátkého času, kdy tato verze bude u solidních webhosterů. MariaDB jsem instaloval přímo ze zdrojů tvůrců databáze. Samozřejmě je nastavený SSL provoz (https://), aby prohlížeč neomezoval funkčnost blokací nezabezpečených prvků.

Při instalaci je pochopilně potřebné nastavit pravidla firewallu, aby HTTP server „komunikoval“ s okolím, nejen na localhostu.

První přemístěný WordPress ukázal chybové hlášení „Warning: Objevila se neočekávaná chyba. Patrně došlo k nějakému výpadku na straně WordPress.org nebo to může souviset s aktuálně používaným hostingem. Pokud bude nadále docházet k podobným problémům, zkuste prosím kontaktovat oficiální fórum podpory (anglicky). Poznámka: Zabezpečené připojení k WordPress.org se bohužel nepodařilo navázat, kontaktujte prosím poskytovatele hostingových služeb. in /aaa/xxx/opravy-rafku/wp-includes/update.php on line 162“. Náprava je snadná, HTTP serveru stačí povolit přístup k dalšímu obsahu přes http (standardně z bezpečnostních důvodů vypnuto):

setsebool -P httpd_can_network_connect true

Jednoduchý krok, ale není úplně zřejmý.

Nastavení instalační metody WordPressu

V souboru wp-config.php stačí přidat nastavení konstanty define('FS_METHOD','direct');. Aktualizace WordPressu, pluginů a témat; včetně jejich aktualizace; bude fungovat i bez instalace a nastavení FTP serveru.

Závěrem

Jiné konfigurační kroky jsou popsány 1000× na mnoha dalších webech. Na testingu se mi osvědčilo mít povolená větší data poslaná přes POST, delší časy pro běh PHP scriptů (importy a exporty DB umí být velké a zdlouhavé).

Děkuji R. Buškovi ze společnosti HelliT s.r.o. za dotaz a inspiraci pro krátký článek.