panorama belanskych tater z penzionu Ždiaranka

Ždiaranka: penzion u Belanských Tatier

Kategorie:

Vysoké Tatry jsou oblíbenou turistickou destinací (nejen) českých turistů. Nejvýchodnější částí jsou Belanské Tatry, které skýtají mnohé příjemné cesty pro turisty. V Ždiaru si najde zábavu i lyžař, sjezdovek je v okolí možná srovnatelně s populárnějšími Tatranskými středisky, jen je tam méně lidí. Tady se najde i příjemný Penzión Ždiaranka.

Penzionů, hotelů a možností ubytování je ve slovenském Ždiaru opravdu hodně. Myslím si, že hlavně v zimě budou plně obsazené lyžaři. Z mnoha variant jsem vybral na základě doporučení rodiny a byla to dobrá volba. Krásné pokoje, čisto, dobrá kuchyně i příjemné večerní posezení a k dispozici je i možnost wellnesu.

Reklama

Hlavním pivem je tu Zlatý Bažant, ale doporučuji specialitu z nedaleké likérky – TatraTea (až 72 % alkoholu a pod Tatrami tomu říkají čaj ;-)). Co musím vyzdvihnout je velmi příjemná obsluha.

Posezení venku s výhledem na Belanské Tatry je „balzámem pro oči i duši“. Ostatně na stejné hory je výhled i z vířivky.

Panorama z horního Ždiaru

Kam se dá jít

Dám jen několik tipů, které jsem prošel, ale nebyl jsem v Tatrách poprvé (je to trochu má druhá domovina), takže moje volba není po „turistických dálnicích“.

Ždiaranka v obrazech

Jeden obrázek prý nahradí 1000 slov.

Penzion má i hezky vedenou facebookovou stránku, kde najdete fotky z okolí, informace o akcích. Prostě je vidět, že provozují wellness penzion s nadšením, zájmem a láskou.

Dovolím si trochu vypíchnout Seznam.cz a jejich službu Mapy.cz (odkaz vede na okolí Ždiaranky) spojené s aplikací pro chytré telefony. Jejich navigace funguje opravdu hezky. Funkčnost turistických map se stopařem je velmi dobrá.

Konec…?

Místo se líbilo a určitě jsem zde nebyl naposledy. Za sebe jednoznačně doporučuji pobyt ve znovuvybudovaném penzionu/hotelu.

PS

Pokud se vám nezdá název Belanské Tatry, protože jinde vidíte Belianské Tatry, tak se omlouvám. Patří do katastru města Spišská Belá, takže Belianské z toho nevyskloňujete. Pokud byste to chtěli odvozovat od potoka Biela; jak se někteří snaží obhájit; tak to ani tak nevyskloňujete :-).

Trochu lituji, že jsem s sebou nevezl alespoň malý teleskop, je tam solidní tma a nadmořská výška kolem 1000 mnm (tj. méně atmosférického rušení, než v našem ďolíku).