R820T2 / RTL2838 SDR dongle

DAB/FM/DVB-T SDR a Linux

Kategorie:

Štítky:

Nechal jsem se zlákat nabídkou SDR USB přijímače s čipy Rafael Micro R820T a RTL2832U; DVB-T kartu mám v počítači minimálně 5 let a lákala mě i možnost poslechu DAB/DAB+. Technicky vše funguje, bohužel je u nás digitalizace rádií na počátku; pro dobrou nabídku radši přijímač vypnu a pustím si vysílání klasického rádia přes internet.

SDR (Softwarově definované rádio) toho nabízí hodně. Se slabým počítačem není prostor pro žádné experimenty, protože veškeré zpracování signálů antény musí zajistit právě počítač (problém mohou mít majitelé počítačů s mikroprocesory rodiny Atom).

Reklama

Použité programy

Pro využití „dongle“ je potřeba nainstalovat ovladače rtl-sdr (předpokládám, že budou v každé slušné distribuci).

Pro sledování TV i nadále zůstávám u přehrávače Kaffeine. Asi je tím nejlepším co lze v Linuxu; eventuálně BSD; najít.

K poslechu „klasických“ analogových rádií mi dobře slouží program Gqrx SDR, (v Linuxových distribucí jsem našel v běžných zdrojích) který umí nejen to, co si představí běžný konzument, ale i radioamatérské provozy. Pro poslech krátkovlných amatérských pásem by si dongle žádal trochu úprav a myslím si, že je lepší koupit mnohem kvalitnější přijímač (Sangean, Yaesu, Icom, …) s pořádnou anténou.

S příjmem digitálního rozhlasového vysílání je situace trochu komplikovanější. Rozumně použitelný (byť příšerně neuspořádaný) software je SDR-J; repozitář pro Fedoru (už dávno nekompiluji) jsem nenašel, ale balíky ze zdroje pro OpenSUSE fungují. V populárním Ubuntu je to možná jinak. Jediné, co jsem musel udělat, bylo ruční vytvoření symbolického odkazu na librtlsdr.so.0 (sudo ln -s -T /usr/lib64/librtlsdr.so.0 /usr/lib64/librtlsdr.so).

Trochu spílání na DAB

Digitalizace rádií je v ČR opravdu na počátku, když píšu tento příspěvek, tak fungují 3 sítě; Teleko, RTI cz a České radiokomunikace. Moje domovská pozice je krytá vysílačem Teleko na Milešovce, velmi jsem se těšil na nestreamované Radi@ 1 a Rádio BEAT, obojí zůstalo jen v sítích RTI cz :-(, Naštěstí má BEAT rozsáhlé pokrytí v FM.

Stanice Českého Rozhlasu jsou téměř všechny „přilepené“ do DVB-T multiplexu České Televize, teoreticky jejich dostupnost v DAB nepotřebuji :-), avšak majitel autorádia s DAB/DAB+ je může ocenit. Pokud správně chápu plán přechodu, bude mít ČRO vlastní multiplex; teoreticky stačí pro veškerá celoplošná rádia 2 další multiplexy a pak síť „krajských“ malých multiplexů.

Dodatek

Pokud chcete připojit dongle k normální TV zásuvce, budete nejspíše potřebovat i přechodku na MCX.

Při psaní tohoto příspěvku nebylo zabité žádné zvíře a poslouchal jsem Český rozhlas D-dur :-).

Aktualizace (28. 11. 2016)

Ve Windows vše fungovalo „out-of-the-box“, instalace ovladačů a stažení DAB software; vybral jsem si DAB player.