Banány, exekutoři, bezdomovci a další plky

Kategorie:

Štítky:

Trochu jsem to čekal, 17. listopadu se opět vynořila smršť názorů dehonestujících stávající zřízení a do nebe vynášejících „výhody socialismu“. Jsem naštvaný, z negativního, místo realistického, pohledu.

Negativní myšlenky asi nejlépe vystihl přiložený obrázek (autora neznám). Banány na konci obrázku asi nejvíce vystihují to po čem touží masa – mít konzum a jistoty. Ale

Reklama
lide_proc
  • Nejsou exekuce a insolvence jen důsledkem nesamostatnosti ve finančních otázkách? Vládne tu totální finanční negramotnost.
  • Změnila se míra kriminality od dob vlády KSČ tak výrazně? Nebo je to zdání, jelikož média informují o kdejakém přestupku, ale kdysi byli medializovány téměř jen případy „rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví“?
  • Pojem otrocká práce by mě vcelku zajímal. Dříve se snad nepracovalo? Změnilo se to, že většina občanů aplauduje příchodu další montovny/velkoskladu; za nemalého příspěvku od státu (tj. i z peněz toho aplaudujícího) ve formě daňových úlev, či dotací. Příchod technologických firem prakticky není veřejností zaznamenán a těch několik stovek zaměstnanců má větší mzdy, tudíž i odvody, než několika tisícová armáda lidí v montovně. Dokud budeme dávat příležitosti pracem s nejnižší přidanou hodnotou, bude to vždy jen dřina s malou odměnou.
  • Za socialismu nebyli bezdomovci? Tak proč si je pamatuji z okolí pražského hlavního nádraží? Nebylo jich tolik na ulici, protože kdo neměl práci, tak obvykle byl ve vězení za příživnictví.
  • Sociální nejistoty a nezaměstnanost? Jsou, ale je jistá míra nezaměstnanosti, která je naopak prospěšná, protože nedovoluje lidem si to v práci „neviditelně odsedět“. Práce je docela dost, nejsou bezpracná zaměstnání.

Vcelku dobře si pamatuji „reklamy“ politických hnutí před prvními svobodnými volbami; často se opakoval rozhled po obchodě plném zboží, se zákazníky odcházejícími s plnými koši. Bohužel sázka na konzum, zařízený nařízením shora, dodnes vychází.

Docela začínám rozumět slovům prvního českého prezidenta Václava Havlablbé náladě. Ta se tu šíří jako mor. Jejími hlavními šiřiteli jsou ti, kteří vystupují „jako Mesiáši“ a pro své zvolení jim stačí brnkat na struny závisti, zášti a lidské hlouposti. Slibují jak narovnají podmínky podnikání; přitom to narovnání se relativně nejvíce prodraží těm malým; či zákonem zařídí rovnost možností a šancí.

Jak na negativní náladě pracuje prezident Zeman a jeho presstitut Mluvčáček (nadproduktivní generátor náhodných výroků) asi nemá cenu komentovat. Pak stačí opět pouze „zabrnkat na závist“ a zvolení na další období je jisté.

Někdo vystihl českou povahu naprosto přesně: „Češi jsou jako Homer Simpson, za koblihu vymění vše.“