Tip na dovolenou: Baltské pobřeží; Mielno a Mielenko

Kategorie:

Štítky:

Dovolenkovou Mekkou čechů je Chorvatsko, domluvíme se snadno, není to drahé a je relativně snadno dostupné autem. Vzhledem k posledním létům, která byla opravdu horká, jsme se rozhodli jet na dovolenou k chladnějšímu moři, volba padla na polské Mielno, nedaleko Kołobrzegu a Koszalinu. Městečko pro našince nevelmi známé, avšak v Polsku populární.

Při hledání místa pobytu pro dovolenou mi trochu pomohl portál Booking.com, ale vzhledem k jeho popularitě jsem nacházet samé obsazené lokace. Chtěli jsme domek (bungalov), protože s námi cestoval i pes a to nemusí být ta správná kombinace s hotelem. Stačila chvíle hledání, několik emailů a našli jsme areál Morska lenikówka (web nefunguje, Google uvádí trvale uzavřeno).

Reklama

Areál patří k těm menším, na mořské pobřeží jsme to měli přibližně 400 metrů, do centra Mielna asi 1,5 km. Majitelé příjemní, domky vybavené na přespání až 6 lidí, malá kuchyňka, teráska s grilem a mohl bych jmenovat dále. Asi nešlo o nejlevnější, či nejlépe vybavený, areál na pobřeží, ale líbilo se nám.

Dovolená u Baltského moře je trochu risk s počasím. Naštěstí nám vyšla většina dní natolik pěkných, že jsme mohli do moře. Musím uznat, že poláci se v takto atraktivních regionech opravdu snaží, aby dovolenkáři měli postaráno o příjemný pobyt. Čechů jsme potkali minimum, zato němců tam bylo požehnaně a nejen zrovna z „chudých východních spolkových zemí“ (jednomístné SPZ „S“ [Stuttgart], „M“ [Mnichov], ale i „B“ [Berlín]).

Fotky

Pivo

Polská piva
Polská piva

Pivo mám rád, ale dosud jsem neměl pořádnou příležitost ochutnat polská piva, většinou jsem Polskem pouze projížděl. Pokud posuzujete kvalitu polských piv, potažmo kvalitu jídla, podle nabídky našich supermarketů, tak se hluboce mýlíte, protože supermarkety zadávají výrobu s primárním tlakem na co nejnižší cenu. Já jsem byl příjemně překvapen. Osobně mám pocit, že poláci preferují piva s vyšším obsahem alkoholu.

„Soused“ mi poradil pár tipů:

  • Pokud chci pivo hořké, tak Żywiec
  • Pokud pivo sladší, tak Tyskie
  • A Prażubr pokud oceníš nepasterizovaný ležák (pravda, na mě poměrně málo výrazný).

Velmi mi chutnalo místní „Kołobrzeskie piwo“.

Odkazy

Doporučuji

Pokud nejste milovník vysokých teplot a jste ochotni přijmout riziko, že se nemusí podařit trefa do optimálního počasí, lze polský Balt jedině doporučit. Jazyková bariéra je nízká, ceny přijatelné (při stravování v restauraci je denní spotřeba peněz 100–150 Złotych) a prostředí velmi příjemné.

Určitě se sem vrátíme a velmi pravděpodobně využijeme stejné letovisko.

Doplnění (20. 8. 2016)

Po diskusi s Lukášem Faltýnkem doplním několik informací. Teplota moře je v létě v rozmezí 18–20 °C, není to na dlouhé ležení ve vodě, ale pokud je teplota vzduchu 25 °C a jste na sluníčku, je to prima osvěžení. Pláže jsou písčité, není potřeba dávat pozor, nač šlapete.