Jak mi systemd zaplnil disk

Kategorie:

Štítky:

S GNU/Linuxem funguji již pěknou řádku let. Kdysi jsem si jej nakonfiguroval, přešel přes několik distribucí a již docela dlouho jsem zakotven u Fedory a CentOSu. Konfiguraci základních věcí jsem obvykle přenášel mezi distribucemi, stejně tak jako adresář /home/. Trochu mě pozlobil systemd a jeho souputník journald, které jsou standardní součástí posledních několika verzí distribuce Fedora (tedy nejen té).

Co jsem však neuhlídal a doteď neřešil byl přechod na systemd. Někdo se asi teď pobaví, ale prostě jednoho krásného dne, s aktualizací na novější Fedoru, byl původní init nahrazen novějším systemd, vše fungovalo, tak jsem to dále neřešil.

Reklama

Po (delším) čase mě systém začal upozorňovat na nedostatek místa na disku (konkrétně v oddíle připojovaném na /). Chvilku jsem hledal a v adresáři /var/log/journal/0728ff87505540ecaf91e6c2d112601b/ bylo pekelně mnoho souborů. Potvrzení přišlo záhy:

journalctl --disk-usage
Archived and active journals take up 7.2G on disk.

Systémovou partition mám relativně malou (~30 GiB), disk s home je jiný. Nemusím mít nainstalovanou polovinu existujícího software pro GNU/Linux, od roku 1997 jsem si vybral software, který stabilně používám.

Další krok byl jasný, podívat se na konfiguraci systemd. A hle, zakomentovaný řádek v /etc/systemd/journald.conf, jímž se nastavuje mez pro velikost logů. Systemd, respektive journald si mohl uchovávat takřka nekonečné množství dat. (Přesněji řečeno, zakomentovány byly všechny předvolby.)

Po nahlédnutí do dokumentace bylo vše zřejmé, v konfiguraci jsem nastavil:

SystemMaxUse=50M
SystemMaxFileSize=350M

Nakonec jsem pročistil velmi staré logy journalctl --vacuum-size=20M.

„Jak prosté milý Watsone.“

BTW:

Paradoxně mám štěstí, že jsem takto narazil na domácím produkčním desktopu a nikolivěk na některém ze serverů. Tam by mohly nastat nemalé škody.

V rámci jednoho nedávného projektu jsem řešil využití systemd místo cronu. Exkolega měl stejně potřebu na server nacpat cron, zbytečně jedoucí démon.

Nemám averzi vůči systemd, zatím jej znám okrajově a nevyužívám jeho možností.