EET – jen 25 procent obyvatel je proti?

Kategorie:

Štítky:

Není divu, že v ČR je jídlo hlavně ze separátu a náhražek. O obrovské oblibě svědčí i volební preference, které drtivě vede jejich největší výrobce a prodejce.

Číst zprávy na počátku léta je infarktová situace. 10. července 2015 prošel druhým čtením zákon o Elektronické Evidenci Tržeb (EET), ze kterého se mi dělá špatně. Přímo se mě netýká, ale pokud opravdu EET projde všemi schvalovacími koly, máme se na co těšit. Bez výjimky všichni.

Reklama

Podle průzkumu, jímž se ministr Babuš aktuálně ohání, věří 75 % obyvatel ČR, že se zlepší výběr daní. Kdyby agentura udělala svou práci pořádně, vybrala pečlivěji vzorek, tak těch souhlasících mohlo být i 99 %.

Vedle správného výběru vzorku je nutným předpokladem, že to nezabalí ti, kteří jsou teď na hraně; třeba protože nemají čas na další administrativu.

„Nevěřím žádné statistice, kterou jsem sám nezfalšoval.“ – Joseph Goebbels

Německé chování a balkánský recept?

EET má posloužit v boji proti šedé ekonomice, byť si myslím opak. Postranní efekt zdecimování malých firem bude posílení těch velkých.

Vše se zdůvodňuje bojem proti šedé a černé ekonomice, kterou máme na úrovni Německa. Ačkoliv mnohý podnikající nesouhlací s výší odvodů státu (zvláště když si uvědomí, jak velká část je špatně utracena), daně i odvody platí. České procento šedé ekonomiky je přibližně na stejné úrovni, jako v sousedním Německu. Ona i naše mentalita je docela blízká německé a rakouské. Ale recept pro zlepšení výběru daní našel ministr financí na Balkáně, v Chorvatsku, které se přibližuje státnímu bankrotu. S mírou pravděpodobnosti blížící se jistotě, si troufám tvrdit, že EET není dobrý lék pro státní kasu.

Jak jsem již mnohokrát napsal v diskusích. Kdo dnes balancuje na hraně uživení sebe; případně spolupracovníků; ten to po nástupu EET do svého oboru oficiálně zabalí, ale „sedíc na pracáku“ se bude dále starat o své stálé zákazníky.

Nebylo by efektivnější zlikvidovat, nebo alespoň razantně přiškrtit dotace, které křiví trh a dosáhne na ně jen ten, kdo je velký, nebo dovede sehnat správnou lobby? Dotace nezískávají ti nejschopnější na rozjetí něčeho inovativního, ale ti, kteří mají dostatečný aparát na zvládnutí úředničiny. Kdo má dotace, může prodávat levněji, než konkurence, která pracuje za své.

Šaškárna s EET účtenkou v Poslanecké Sněmovně PČR

Ministr Andrej Babiš teatrálně předváděl účtenku, aby dokázal, že se žádný „velký bratr“ nechystá.

Ukázková účtenka neobsahuje poměrně hodně povinných údajů, takže se opět získává podpora prostřednictvím lží, na což běžný občan slyší, protože dlouhodobá „práce“ KSČSSD (teď s velkou pomocí hnutí ANO) přesvědčila občany o malých podnikatelích, kteří jsou jen příživníci, zloději (možná i vrazi) a podle toho s nimi musí být zacházeno.

Babišova účtenka EET

Foto jsem si vypůjšil z facebookové stránky ODS.

A co účetní?

Zavedení Elektronické Evidence Tržeb není zátěží jen pro přímo pro OSVČ a malé podnikatele. Trvalou pohotovost budou asi muset mít i účetní. Nezřídka se odevzdává práce/zakázka na konci pracovního týdne a čekat s fakturací na začátek dalšího týdne je zcestné, to už je potřeba pracovat na něčem jiném. Nejspíše jen menšina OSVČ si dělá veškeré účetnictví sama, ale zákon nařizuje evidenci dokladu do 48 hodin a účetní určitě nebudou nadšení, když budou v pátek večer muset zadávat doklady, aby neuvrhli zákazníka do problémů.

Jako by těch povinností měli účetní málo. Opravdu je asi vládním záměrem odradit každého zájemce o práci na volné noze a zaměstnat masu jen ve velkých firmách.

PS

… ministře Babiši, je to humus, co děláte.