GNU/Linux (a nejen ten) 2014

Kategorie:

Štítky:

Rok 2014 byl pro GNU/Linux a svobodný software zajímavý, opět se nekonal „rok Linuxu“, kteří někteří rádi predikují, což není na škodu věcí. 2 nejpoužívanější distribuce GNU/Linuxu vyšly v klíčových verzích (Ubuntu LTS a Fedora.Next), objevila se jedna opravdu kritická chyba.

Distribuce

Nejpopulárnější distribuce Ubuntu vyšla již v obligádních termínech, v dubnu a říjnu, přičemž dubnová verze je LTS, tj. s prodlouženou podporou. Slibován byl nástupce X Window serveru z vlastních dílen, ale Mir není dokončen pro produkční nasazení, podobně dopadla i další verze Unity. Naopak vznikly 2 další větve, s desktopy GNOME a MATE, zejména první potěší, jelikož několik let bylo Ubuntu výstavní skříní aktuálního GNOME. Canonical se snaží i o mobilní segment, ale zatím bez úspěchu, Ubuntu Phone, nebo Ubuntu Tablet (snad) přijdou roku 2015. Bez zajímavosti není ani ohlášení spolupráce mezi Oraclem a Canonicalem, že by Oracle hodlal skončit s forkováním RHELu alá CentOS (který se v roce 2014 stal oficiálním projektem Red Hatu)?

Reklama

Hodně živo bylo u Red Hatu. Fedora 20 byla téměř přesně rok aktuální verzí, nová Fedora 21 přišla až na začátku prosince a znamenala naprostou změnu v pojetí distribuce, rozdělením na verze Workstation, Server a Cloud. Generační skok nastal i u „velké distribuce“ RHEL, která vyšla ve verzi 7.0, rychle následována bezplatnými forky CentOS a Sceintific Linux.

Jedním z nejčastěji skloňovaných pojmů, táhnoucích se napříč distribucemi, je systemd (opět jde převážně o práci vývojářů RH). Systemd má nahradit stávající systém init scriptů, avšak nedělá jen to a problémem je i závislost GNOME na systemd. Nejviditelnější spory jsou ve vývoji Debianu, pro nějž bylo odhladováno nasazení systemd, ale rychle se „zformovala skupina rebelů“ kolem nové distribuce Devuan, jež by měla být forkem Debianu, se zachováním stávajícího init systému. Aby situace nebyla zcela jednoduchá, další init systém uselessd je pokusem o nové postupy při startu systému, ale bez nadbytečné funkcionality.

SBC a mobilní segment

Od uvedení Raspberry Pi se hodně zpráviček točí kolem úspěchů RPi, snah konkurentů přijít s něčím podobným a konkurenceschopným. Na úspěch Raspberry Pi zareagoval i Intel SBC Minnowboard Max, který je trochu dražší, ale rozhodně nabídne vyšší výkon. Na konci roku přišlo Banana Pi M2, které není výrazně dražší, než RPi a nabízí více.

Nokia opustila trh mobilních telefonů. Nebo je to jen restart, když připravuje tablet N1 s Androidem? Odtud je jen krůček k mobilnímu telefonu a třeba se najde prostor na návrat vyhozených vývojářů, kteří založili společnost Jolla a Nokia nabídne vlastní řešení, s možností provozu aplikací konkurenčního Androida.

Uvedení „superpočítače“ Parallella, který je malým SBC, s možností volby mezi 16 a 64 jádrovým akcelerátorem Epiphany, se odehrálo za menší pozornosti, než by si projekt zasloužil. Dokončení projektu pomohla úspěšná kampaň na Kickstarteru. Parallella rozhodně není stavěná na složité výpočty, aby nahradila dnešní superpočítače, primárně je určená těm, kteří se chtéjí, nebo potřebují, naučit dovednosti spojené s programováním paralelních výpočtů. Možná ji dovedou efektivně využít těžaři kryptoměn.

Ostatní segmenty

Rozčeřit stávající rozložení sil mezi výrobci mikroprocesorů hodlá Rusko projektem Bajkal. „Nový“ ruský mikroprocesor by měl být architektury ARM, nikoliv x86/x86-64, a legálně licencovaný (ne jak v dobách studené války, kdy prostě okopírovali celé řešení, například Elektronika BK byla kopií PDP-11). Kromě zprávy z konce června se nic dalšího neobjevilo. V záplavě ARMů od různých výrobců a novinek od Intelu i AMD tak trochu zanikla snaha Imagination Technologies o prosazení MIPSů v internetu věcí. MIPS už byl téměř neviditelnou rodinou mikroprocesorů (ovšem byl v kdejakém přehrávači/routeru) a firmu čeká hodně práce, jestli se s architekturou hodlá vrátit na výsluní, kde byla třeba ve spojení s legendárními stanicemi SGI.

Kontejnery dostali do povědomí vývojáři Red Hatu díky Dockeru. A protože jde o úspěšný koncept, rodí se mu konkurence Rocket. Konkurenční řešení vyvíjejí vývojáři distribuce CoreOS. A ještě dříve než Rocket bylo představené kontejnerové řešení LXD od Canonicalu, který by velmi rád dokázal konkurovat Red Hatu (firemní klientela je ochotna platit, což se úplně nedá tvrdit o klientele retailové).

Extra krátce

  • Programovací jazyk BASIC je od 1. května 2014 50 letým veteránem a stále se vyvíjí i jsou vývojáři, kteří jej používají (byť ve velmi moderní podobě).
  • Konec proloužené podpory Windows XP byl vnímán jako příležitost pro vyšší podíl GNU/Linuxu na desktopech. Bohužel se tak nestalo, desktopy s WinXP byly spíše postarší a jejich podíl klesá ektrémně pomalu, ve prospěch Win 8.x
  • Databáze MariaDB byla vydána ve verzi 10, která je zřetelnou dělící čárou mezi „kopií forknuté MySQL“ a vlastním vývojem.

Průšvih roku

Jednoznačně zranitelnost Heartbleed v OpenSSL. Díky jejímu nalezení začali vývojáři OpenBSD s vývojem LibreSSL, není to vývoj od nuly, ale forkovali OpenSSL 1.0.1g.