OpenBSD 5.4

Kategorie:

Štítky:

puf500X430

Vývojáři OpenBSD ohlásili vydání verze 5.4. Vývoj OpenBSD se oddělil roku 1995 od NetBSD, když byl z týmu vývojářů NetBSD odejit Theo de Raadt.

Bezpečnost…

OpenBSD je systém, jenž autoři označují za nejbezpečnější operační systém na světě, při výchozí instalaci. Údajně zatím byly nalezeny pouze 2, slovně dvě, vzdáleně zneužitelné chyby. OpenBSD neznamená jen operační systém, jehož kódy lze velmi snadno převzít díky liberální licenci BSD, ale i balík programů využívaných i v dalších OS, z nichž nejznámější jsou PF (stavový firewall), OpenSSH, OpenNTPD, nebo OpenBGPD.

Reklama

Použití OpenBSD na desktopu je minimální, své místo má především na proxy serverech, webových serverech a některých routerech. Milovníci aktuálních verzí software na desktopu, či serveru, si na své nepřijdou, vývojáři radši nabídnou méně nového software, v trochu starších verzích, ale maximálně odladěného, s opravenými chybami v zabezpečení.

Novinky

Nové platformy a podpora hardware

Vedle stávajícího spektra platforem (i386, x86-64, SPARC64, Alpha, HPPA, Loongson, MacPPC, VAX, …) přibyla podpora BeagleBoardu/PandaBoardu (ARM Cortex-A8 a ARM Cortex-A9) a Octeon (MIPS), která se vyskytuje třeba v Ubiquiti Networks EdgeRouter LITE.

Přepracována podpora inteldrm, jež přináší změny stejné jako Linux 3.8.13, s podporou KMS (Kernel Mode Settings), nebo plnou podporu akcelerace Sandy Bridge.

Podpora virtuálních disků (vdsk) větších, než 2 TB. Opravy SCSI tape (st), jež dovolí lepší podporu zálohovacího software Bacula.

Výkonu prospěje nezamykání jádra při zpracování přerušení od audia i vylepšení profilingu pro víceprocesorové systémy.

Změny v software

Opravy síťového stacku, mezi nimiž je přepracována práce s kontrolními součty.

Uživatelé získají, v aktuálním vydání:

  • desktopy GNOME 3.8.3, KDE 3.5.10 (v portech je i KDE 4.10.5), XFce 4.10 a výchozí Fwvm
  • LibreOffice 4.0.4
  • Mozilla Firefox 3.6.28 a 22.0, Mozilla Thunderbird 17.0.7, Chromium 28
  • MariaDB 5.5.31, MySQL 5.1.70, PostgreSQL 9.2.4, SQLite 3.7.17 (+patche)
  • GCC 4.6.4/4.8.1, LLVM/Clang 3.3, JDK 1.6/1.7, Python 2.7.5/3.3.2, PHP 5.3.27 a 5.2.17, Go 1.1.1, FreePascal 2.6.2 🙂

OpenSMTPD 5.3.3

SMTP démon, pro odesílání pošty, získal podporu pro kompresi fronty a fronta je zároveň odolnější vůči běhovým chybám. Přibyla podpora podpora LMTP, pro lokální poštu, i předávací typy SECURE a AUTH.

OpenSSH 6.3

V OpenSSH přibyly nové vlastnosti, například povolené zašifrované klíče, možnost “zeptání se” na podporované šifrovací algoritmy, napojení částečně staženého souboru po sftp. Samozřejmě že i OpenSSH neminulo velké množství oprav.

Kde získat?

  • Stažením instalačního obrazu, k některým platformám jsou pouze diskety, podle své architektury.

Instalovat, nebo ignorovat?

Instalace OpenBSD je podobná jako instalace každého jiného Unixu, na rozdíl od moderních distribucí GNU/Linuxu jej není možné instalovat v grafickém módu. Téměř jediný výrazný rozdíl je v jiné správě balíků, přes níž se do OS instaluje další software a jež se stará o aktualizaci. V OpenBSD se používá systém balíků a portů, podobný tomu z FreeBSD (osobně používám radši instalaci/updaty z portů, přestože je časově náročnější).

Vzhledem k orientaci na maximální bezpečnost a nutnosti opatchovat využitý software nenabídne OpenBSD uživateli nejaktuálnější software, jak je vlastní mnohým „bleeding edge“ distribucím GNU/Linuxu.

Proti nasazení na desktop hraje i neexistence přehrávače flash (Linuxová verze nějak funguje), či neexistence proprietárních ovladačů GPU. Pro instalaci na straně serveru nechybí žádná důležitá technologie a díky velmi bezpečné výchozí konfigurace jde o výbornou volbu, pokud netrváte na nejnovějších verzích.