Něco mě minulo? Laptop ARM/MIPS + SSD + GNU/Linux

Kategorie:

Když začala éra netbooků, byl jsem jejich příchodem nadšen, v rychlém sledu za nimi následovalo výrazné zlevnění klasických laptopů, zejména v entry levelu, jehož jsem zákazníkem. Netoužím po špičkovém laptopu, je to pro mě defakto spotřební věc, jež si odslouží 2—3 roky a skončí bez disku v elektroodpadu. Technický vývoj jde moc rychle vpřed, než abych považoval za účelné nakupovat vyšší třídu s potenciální životností 10 let.

Koupě netbooku mě minula a pozdější nástup architektur ARM a MIPS (pravda, těch MIPSů je hodně málo), ruku v ruce s růstem kapacit flash disků mi dával naději na zařízení použitelné pro mé soukromé aktivity, tj. sem-tam napsat článek, zkontrolovat/zaktualizovat servery v mé péči, přečíst maily i sledované weby a něco udělat na PHP/SQL vývoji, jemuž se věnuji. Když to shrnu, postačilo by mi něco přenosného s displayem 14″, při rozlišení alespoň 1366×768, 4 GB RAM, 64 GB SSD/Flash, provozuschopného s GNU/Linuxem. Při úspornosti mikroprocesorů architektur ARM a MIPS, ale Intel se poslední dobou také činí, bych preferoval právě jeden z dvojice RISCů.

Reklama

Mám pocit, že jsem asi něco prospal, nebo po takto udělaných laptopech není poptávka. Ideálu se blíží Chromebooky, které se zdají být relativně úspěšné, ale zatím nabízí velmi malé flash úložiště (16 GB není dost pokud nechci být neustále odkázán na internetovou konektivitu). Chromebook lze přeinstalovat na čistý GNU/Linux, což hodnotím kladně, takže ještě by to chtělo větší flash a nezmršenou klávesnici.

Kombinaci tabletu a externí klávesnice zamítám rovnou. Putty, nebo jiný ssh terminál, existují, ale připojit přes sshfs vzdálený souborový systém, nebo najít IDE běžící v Androidu, jež by bylo srovnatelné s KDevelopem, by se mi asi nepodařilo.

Nebo někdo o něčem víte? Snad jen vyjma Lemote Yeeloong o kterém vím, ale pro mě má display s malým rozlišením.