Nebojme se volit malou stranu

Kategorie:

Štítky:

Dlouhá léta jsem při volbách volil stranu, jež o sobě tvrdí, že je pravicovou a u níž byl zřejmý potenciál, že bude stranou vládnoucí. Nestydím se za své někdejší hlasy pro Občanskou Demokratickou Stranu. Bohužel na ODS se nabalily tzv. „kmotrovské struktury“ a poslední volební období prováděla kroky, jež podle mě spíše přísluší levici, takže nedokážu mít čisté svědomí, kdybych ji dal hlas. Volba mnohem menší Strany Svobodných Občanů je pro mě logickou volbou a ani v případě neúspěchu nebudu hlas považovat za ztracený.

ODS, stejně jako další strany střídající se u moci posledních 24 let, tj. ČSSD a TOP09, je postižená svou mocí a průnikem kmotrovských/lobbystických skupin do svých struktur. Jediná strana, jíž se stejný osud vyhnul je KSČM, která sice v parlamentu má své zástupce permanentně, ale nemá podíl na skutečné moci, tudíž je pro podivné existence nezajímavá. Ačkoliv se ODS nabízí pod sloganem volím pravici a tvrdí o sobě, že je pravicová, má do skutečné pravice daleko a nemá co nabídnout libertariánovi.

Reklama

Před minulými volbami do Poslanecké Sněmovny Parlamentu České Republiky jsem zaznamenal Stranu Svobodných Občanů, ale jediné co jsem vnímal byl euroskepticismus předsedy Petra Macha, víc jsem program nesledoval. Až poslední roky jsem narazil na stránky Mises Institutu a Reformy, začal číst a to mě „donutilo“ prostudovat si pořádně politický program SSO, který je téměř přesně dle mého smýšlení (zkombinovat jej s několika body programů České Pirátské Strany a Strany Soukromníků, byl by to můj naprostý ideál). Vážím si svobod a ekonomických tezí, jež chce Strana Svobodných Občanů.

Nehodlám již volit na jistotu, aby můj hlas nepropadl, nemá to význam. Hrát na jistotu znamená dát hlas tomu co se děje poslední roky, vybírat mezi ODS, TOP09, ČSSD, KSČM a nově i ANO 2011 (opravdu nechápu zaměření programu). Hlas pro malou stranu opravdu není hlasem zahozeným, pokud to není hlas pro někoho extrémně malého, nebo pro některou extrémistickou/zájmovou stranu. I kdyby Svobodní nepřekročili 5% hranici nutnou pro zisk poslaneckých křesel, určitě získají volební příspěvek, který budou moci použít v dalších volbách pro viditelnější prezentaci svého programu, jež někdo stavěl mozkem a nikoliv proto aby se líbil.

Jenže pokud bude takto smýšlet víc lidí, není utopií, že do Poslanecké Sněmovny Parlamentu České Republiky proniknou menší strany. A s těmito stranami tam přijdou i jejich myšlenky, protože zevnitř PSP-ČR se dají vznášet návrhy zákonů a prezentovat vlastní filosofie. Je lhostejno, zda tento text čte příznivec Strany Svobodných Občanů, KDU-ČSL, nebo Pirátů, ale ať volí podle svého svědomí a nehraje na jistotu v podobě volby menšího zla ze stran, jejichž zastoupení je (téměř) jisté.

Zajímavé je, že mezi informatiky znám více lidí, jež budou volit Stranu Svobodných Občanů, než těch kteří dají svůj hlas České Pirátské Straně :-). Myslím si, že stávající ODS prospěje, když by se do Poslanecké Sněmovny Parlamentu České Republiky nedostala, mohla by se „očistit“, restrukturalizovat a opět najít cestu vpřed, která nebude jen slovy. Já jednoznačně volím i podporuji Svobodné, které ještě stále někteří vidí jako extrémistickou trucODS, protože mají logický program a asi největší zastoupení velmi vzdělaných kandidátů.

Doporučené čtení