Rivalové (Rush)

Kategorie:

Štítky:

Film z prostředí automobilových závodů prý může nadchnout jen skalní fanoušky a až na několik výjimek (třeba legendární Le Mans se Stevem McQueenem) dopadly pokusy poměrně tragicky. Film Rush (česky Rivalové) rozhodně patří mezi výjimky, které zaujmou i nefanoušky motorsportu.

V polovině 70. let 20. století se odehrála legendární bitva dvou vynikajících pilotů, přirozeně rychlého Jamese Hunta, jenž měl chování rockové hvězdy, a přemýšlivého Nikyho Laudy, který byl precizní a chápal techniku. Oba se potkali již ve Formuli 3, ale opravdová rivalita přišla až se vstupem do Formule 1. Kdo zná dějiny, tak ví, že chybělo jen málo, aby tituly mistra světa v letech 1975—1977 měl Niky Lauda s Ferrari, ale příchod Jamese Hunta do McLarenu a tragická nehoda Nikyho Laudy na Nürburgringu umožnili Jamesi Huntovi získat titul mistra světa Formule 1 roku 1976. Pochopitelně potřeboval trochu štěstí a autoři filmu nemuseli vymýšlet umělou dramatizaci, aby diváka napínali až do konce filmu.

Reklama

První půlhodina filmu naznačuje počátky rivality mezi oběma piloty, která začíná v „žákovské“ Formuli 3, přes vstup týmu Hesketh (ve filmu to vypadá, jako by sezóna 1975 byla jejich poslední), který byl jedním velkým flámem, až po sezónu 1976, která je pro film nosným tématem. Myslím si, že nebýt nehody Nikyho Laudy, který málem uhořel, nestala by se sezóna tak legendární.

Režie se ujal Ron Howard (Apollo 13, Výkupné), Jamese Hunta si zahrál Chris Hemsworth (Thor, Avengers), Nikyho Laudu hrál Daniel Brühl (Good Bye, Lenin!, Krabat). Výběr to byl výborný, oba herci svou fyzickou konstitucí a vzhledem nejsou daleko od těch, které měli hrát. Filmaři neváhali ani se stavbou replik monopostů, fanoušek formule si užije své.

Film Rush, v české distribuci přejmenován na Rivalové (přejmenování lépe vystihlo děj, než pouhý překlad slova rush), je řemeslně výborně natočený, s vynikající volbou nosného tématu. Trochu bych se divil, kdyby tvůrcům nebyla udělena alespoň jedna cena filmové akademie (Oskar). Muži ocení film ze závodního prostředí a ani ženy nezůstanou ochuzeny (testováno na lidech :-)). Rozhodně běžte do kina, pozdější domácí projekce nebude úplně to pravé ořechové, není to poklidný romantický film, jemuž „malý obraz“ nevadí.

Trochu si dovolím predikovat. Za několik let nebudou příznivci motorsportu uznávat jediný film, „Le Mans“ se Stevem McQueenem, ale budou doporučovat filmy dva. Pomíjím film věnovaný Ayrtonu Sennovi, to je dokumentární dílo.