Sice #volim_pravici, ale…

Kategorie:

Štítky:

Jednou budeme, velmi pravděpodobně, hodnotit volební heslo (hashtag Twitteru) #Volím_pravici jako jeden z největších přešlapů mezi volebními hesly. Nejen že lidová tvořivost vytvořila několik parafrází (například #volim_pramici), ale především ODS zvolila heslo, které pasuje k několika politickým subjektům a doménu stejného jména (volimpravici.cz) již delší dobu vlastní konkurující Strana Svobodných Občanů.

O levici ani neuvažuji

Pro levici jsem prototyp o[b/v]čana ve škatulce „dojná kráva“, ve které se mi nelíbí. Nejsem natolik bohatý, aby si naše levice netroufala svým činem risknout můj odchod mimo její pazoury, ale nejsem natolik chudý aby mě oslovila (slibem nezarmoutíš) nějakým populistickým slibem jak mi zvednou životní úroveň. Prostě typická dojná kráva střední třídy, která platí daně, nic nedostane zpět a nemůže ze systému nijak uniknout (emigraci neberu, mám tu nemálo vazeb). Co si sám neodmakám, to mi stát nedá, ať si česká levice slibuje hory–doly i s jeleny.

Reklama

Koho z pravice ne

Je mi trochu líto že nemohu dát svůj hlas ODS, kterou jsem volil snad celou dobu, kdy mám volební právo, a jejíž jsem byl členem. Bývaly doby, kdy jsem byl hrdý na své členství, jelikož hlásané názory byly shodné s mými, bohužel jen hlásané, protože kroky posledních 2 volebních období nemají nic společného s pravicovou a liberální rétorikou ODS. Alespoň že na komunální úrovni se najdou představitelé ODS, kteří tu rétoriku naplňují.

TOP09/STAN se stala černým koněm minulých voleb. Odtržení od KDU-ČSL a snaha stát se leaderem pravice byla korunována úspěchem. Bohužel po relativně rozumných předvolebních proklamacích následovaly činy nad nimiž, nejen mně, zůstával rozum stát. Proč plošné zavádění SKaret, když účelnější by bylo jejich povinné zavedení pro problémové poživatele dávek? Proč iracionální zvednutí DPH, když účelnější by byla racionalizace výdajů státu a efektivnější výběr daní?

A můj hlas dostane

Strana která má nejvíce lidí rozumících financím. Strana která není postižena skandály. Strana, které paradoxně udělala reklamu ODS svým špatně zvoleným klíčovým heslem #Volím_pravici. Neboli Strana Svobodných Občanů.

ODS, TOP09, VV, ČSSD a další již měli několik šancí. Promarnili je a proto si myslím, že šanci zaslouží nová krev, která může začít s relativně čistým stolem a na níž nejsou napojeny „kmotrovské struktury“.

Pavel Kohout, jeden našich předních ekonomů, vytáhl zajímavé statistiky týkající se údajné levicovosti českých voličů (doména novaustava.cz už nabízí jiný obsah, proto jsem smazal odkaz) a výsledek je hodně zajímavý. 37,3 % voličů má shodné názory, jaké chce prosazovat Strana Svobodných Občanů. Proč tedy ještě stále nepřekročili „magickou hranici“ 5 %? Nemalým dílem pomáhá komunikační strategie, Petr Mach moc často opakuje věty o nutnosti vystoupit z Evropské Unie a korunu všemu nasadili větou o zrušení daně z příjmu, která zní jako šílený populismus [určitě se dá spočítat, že efektivní výběr daně ze spotřeby (prostě spotřební daň a daň z přidané hodnoty), při snížení/zrušení daní z příjmů, bude mít pozitivní dopad na občany, firmy i státní kasu].


Doporučené čtení