5 let Androidu

Kategorie:

Štítky:

Pamatujete si 23. září 2008? Někteří příznivci operačního systému Android jej možná mají poznačený v kalendáři jako den, kdy se začal prodávat HTC Dream (na našem Českém trhu se prodával pod jménem T-Mobile G1), první chytrý telefon s operačním systémem Android.

HTC Dream vyšel s Androidem verze 1.0 a poslední verze pro telefon byla Android 1.6. Na svou dobu se opravdu jednalo o telefon snů, po němž toužil lecjaký příznivce GNU/Linuxu, který snil o telefonu se svým oblíbeným operačním systémem. HTC Dream měl jednu poměrně unikátní vlastnost, kterou v posledních generacích chytrých telefonů postrádám, výsuvnou a plnou QWERTY klávesnici.

Reklama

V době uvedení měl Android silné rivaly v již rok prodávaném iPhone (operační systém iOS), v poměrně exluzivní nabídce několika přístrojů s mobilními Windows od Microsoftu a tehdejší hvězdě Symbianu (přístroje s ním vyráběla především Nokia). Kategorie označovaná dnes jako hloupé telefony tenkrát naprosto dominovala. Dnes Android dominuje, Symbian zcela zapadl a přístroje s mobilními Windows bude brzo nejspíše jen dominanta Nokie, avšak se chystají noví rivalové (Tizen, FirefoxOS, Sailfish).

Poslední verze Androida 4.4 KitKat není moc porovnatelný s první verzí, jako automobilový fanda „musím“ napsat, že to je jako porovnání první generace Toyoty Corolly a dnešní Toyoty Auris.

Tož přejme si další úspěšný vývoj zdařeného systému s nepřebernou nabídkou programů a vývojářům dostatek trpělivosti s uživateli.