Koho volit na podzim 2013? (2. díl)

Kategorie:

Štítky:

Ve volbách 2013 se objeví mnoho nových tváří, budou to zkoušet noví hráči i ti staří skusí oprášit své naděje. Krizový vývoj, jenž vedl k rozpuštění poslanecké sněmovny parlamentu České Republiky, dává pofiderní naději novodobým Mesiášům. Minule jsem se věnoval svému pohledu na malé hráče, kteří často hrají extrémně důležitou roli jazýčku na vahách. Roli neadekvátní k tomu jak malou množinu voličů dokázali oslovit.

Naše politické spektrum, ale to je asi problém všech postsocialistických států, je posunuté poněkudsi vlevo. To co je u nás pravice je v klasických demokraciích středová strana, nějak si nedovedu představit co by byla naše Komunistická Strana Čech a Moravy (organizační složka Komunistické Strany Československa) dle západních měřítek. Ultralevice, kam patří třeba různé neofašistické partičky?

Reklama

Hráči jistí (i když …)

…nikdy neříkej nikdy. A vezmu to (v posledním zvoleném pořadí) zleva doprava.

KSČM

KSČM je organizační složkou Komunistické Strany Československa, jež ovládala republiku 41 let. Nejeden stoupenec se hlásí odkazu Marxe, Engelse a Lenina, k myšlenkám beztřídní a rovnostářské společnosti. Jsem přesvědčen, že KSČM si je velmi dobře vědoma toho, že hranice se ji uzavřít nepodaří a při pokusu o likvidaci podnikajících (nikoliv nutně kriminalizací, ale třeba jen nadměrným zdaněním) by musela velmi brzo řešit kde vzít práci pro zaměstnance

KSČM je tak dlouho mimo mocenské struktury, ačkoliv má neustále své poslance i senátory v obou komorách parlamentu, že není spojená se žádnými aférami a na to hodně voličů uslyší. Dál radši kritizovat nebudu, přecijen žiji v kraji, kde vládne KSČM. ;-).

ČSSD

„Kudy chodil, tudy krad, sociální demokrat.“

ČSSD není silná jako za Ing. Miloše Zemana, není vnímána jako korupční z dob Stanislava Grosse, ani papalášská jak tomu bylo během šéfování strany Ing. Jiřím Paroubkem. Kdo vlastně ČSSD vede asi ani sama neví,oficiálně je předsedou Bohuslav Sobotka, avšak se zdá,že větší vliv mají místopředsedové Michal Hašek a Zdeněk Škromach.

ČSSD ví naprosto přesně, alespoň dle svých vlastních slov, jak dovést Českou Republiku k prosperitě. Většími státními investicemi, samozřejmě na dluh, či skokovým zvýšením minimální mzdy (jaký vliv to bude mít na zaměstnání ukazuje/vysvětluje příběh Edgara a Simona). Na chvilku to fungovat bude, ale jen na tak dlouhou chvíli, dokud budou ostatní půjčovat. Docela jsem v pokušení ČSSD volit, nechť ukážou co umí a občané zase na delší dobu vystřízliví z volení těch, kteří nás přesvědčují, že k prosperitě se lze dostat odrbáním vyšší a střední (pokud ta ještě existuje) třídy.

Vsuvka

Během posledních týdnů jsem četl krásný výrok, musím se o něj podělit: „Bohatým brát a chudým o tom vyprávět, to je typická levice.“.

O dalších dvou stranách se mi příčí psát jako o pravici, protože od pravice čekáme spíše snižování daní a zeštíhlování státní administrativy, bohužel ODS, společně s TOP09 a VV/LIDEM dělala kroky, které chápeme jako levicové.

TOP09

Strana vzniklá z rozkolu v KDU-ČSL, s papírovým předsedou Karlem Schwarzenbergerem, ale ve skutečnosti je její hlavou Miroslav Kalousek. Přiznám se, že po posledních volbách jsem si přál aby se Miroslav Kalousek stal ministrem financí, protože před minulými volbami vypadaly jeho návrhy velmi rozumně, bohužel přišlo obrovské zklamání. Evidentní je boj o pozici vedoucí strany na pravé části politického spektra. Nemám pocit, že vedle dvou zmíněných pánů jsou ve straně další zajímavé osobnosti a že strana neutrpí výrazný propad.

ODS, Občanská Demokratická Strana

Co napsat? Letitý vůdce pravice, bohužel během let prolezlá mnohými prospěcháři a kmotry. Nebudu se tajit tím, že jsem ji dlouhé roky volil, ale to na nějakou dobu končí. Podobně jako u ČSSD asi není úplně jasné, kdo ji řídí, zda zastupující předseda Martin Kuba, nebo zda veřejností lépe přijímaní, více viditelní, Miroslava Němcová a Jiří Pospíšil. Pravicové předvolební rétorice moc kroků neodpovídalo, ODS zdárně pracovala na budování sociálního státu s vyšší daňovou zátěží, což jsou kroky příslušející levici.

Takže?

Nepostihl jsem vše, to ani nejde. Vynechal jsem Věci Veřejné, u nichž si nejsem jist, že přežijí, zapoměl jsem na Zelené, ale ty jsou pro mě ve škatulce monotématických stran. Opravdu nevím, komu dát hlas, pokud nezvítězí škodolibost „ať se tedy socani předvedou“.