Tak už se zklidníme, ne?

Kategorie:

Štítky:

První přímá volba prezidenta České Republiky, jež proběhla v lednu 2013, nejspíše nenechala nikoho v klidu, debatovalo se, uráželo i věcně diskutovalo. Do semifinále se dostalo 9 kandidátů, pro finále jsme si vybrali Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga. Ve finálovém kole zvítězil Miloš Zeman, ziskem 54,80 % hlasů, druhý Karel Schwarzenberg oslovil 45,19 % voličů. [Mimochodem, také vám ta čísla nedávají 100 %? :-)]

Zvolili jsme si prezidenta, jakého si zasloužíme, již Niccolò Machiavelli tvrdil že „Každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží.“ Ostatně si myslím, že Miloš Zeman je typickým reprezentantem České Republiky – buran. Pokud se většina národa vnímá jako burani a pokud nedokáže většina národa být hrda na to kam patří, ani to jinak dopadnout nemohlo.

Reklama

Poslední 2 týdny volební kampaně byly docela vyhrocené, nešetřilo se útoky, vytahovala se dávná špína, jež už by měla být zapomenuta, i kvůli nám samotným. Voliči si vybrali. Teď se teprve spustí obrovská lavina nenávistných příspěvků od těch, jež nedokáží akceptovat výsledek demokratitických voleb.

Přiznávám se, nejsem nadšen z vítězství Miloše Zemana. Již před prvním kolem voleb jsem měl problém, protože člověk jenž byl nejbližší mému přesvědčení nezískal dostatek podpisů. Ale jsem optimista, pět let je dlouhá doba na hledání podpory pro Vladimíra Dlouhého a snad se i dostatek oprávněných voličů probere z „li[d/h]ového prezidenta“.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve vítězství Miloše Zemana vidí vítězství levice a další oslabení legitimity demokraticky zvolené vlády. Samozřejmě mě napadla jediné myšlenka: „To je ale vůl!“. Představitelé dalších stran doufají, že Zeman bude „sjednotitel národa“, nadstranický člověk s dlouho politickou zkušenností. Třesky-prdy-beďary, sjednocení se nedá nařídit zhora, nadstranického nemastného-neslaného prezidenta snad nemají nikde na světě.

Přimlouval bych se, hlasem nevýrazným a neviditelným, za uklidnění vášní a nadáváním že to dopadlo, jak dopadlo. Máme demokracii, menšina může nesouhlasit, ale musí akceptovat výsledek. Zakopejme příkopy a pracujme na budoucnosti sami, žádný prezident nám nezařídí lepší budoucnost, ten nás pouze reprezentuje. Jak jsem napsal výše, v perexu, tak velmi přesně.

A ti špačkující, nechť si šáhnou sami do svědomí. Co udělali proto, aby volba prezidenta dopadla jinak. Kromě vhození lístku do urny.

PS: Z jednoho pěkného článku, který hodnotil zhodnotil oba kandidáty podle oblékání, „Rustikální jezevec nebo knížecí seladon?“ si budu asi ještě dlouho pamatovat styl bordel papá Miloše Zemana :-).

PS2: Ač jsem se zařekl, že o politice již psát nebudu, tentokrát jsem neodolal. Asi mě naprdl přebytek nenávistných příspěvků na sociálních sítích.