Vánoce na dluh. Zase?

Kategorie:

„Lidi kupují i letos dárky na dluh, čtu tady, že si letos půjčili více než loni

„To zase bude exekucí, jako by se pořád neopakovalo aby si lidé nepůjčovali na nesmysle. Ale je to marný, je to marný, je to marný.“

Reklama

Někdy mě zprávy týkající se obecné finanční gramotnosti fakt dojímají. Kolik zpráv měsíčně čteme o „chudácích“ postižených exekucí, když nakoupili dárky na dluh, nebo na dluh jeli na dovolenou a přesto se pak dočteme, o kolik více půjčili finanční instituce na půjčky před vánoci. Finanční gramotnost u nás prostě není, případně jsou její „kazatelé“ zešměšňováni jako skrblíci a ubožáci, kteří svým blízkým nedopřejí bohatého ježíška.

V perexu odkázaný článek neuvádí konkrétní čísla (naštěstí) nárůstu půjček, přesto je zřejmě vyšší, než inflace za období od posledních vánočních nákupů (jak jinak než na dluh). Někdo, chytřejší než já, napsal větu že „dnešní radost na dluh žere chleba příštích měsíců“ a ta slova bych nechal vytesat do kamene a mlátil jím po hlavě ty, jež se zadlužují kvůli chvilkové radosti.

Osobně dovedu pochopit dluh na bydlení, auto; pokud potřebuji k výkonu práce; pracovní nástroje; jež potřebuji ke své obživě; eventuálně pokud doslouží některý potřebný spotřebič, ale na vyřešení posledního problému by měla mít rodina nějakou rezervu [ta se dá vybudovat z velmi malých úložek]. Je lákavé a snadné koupit si na dluh novou televizi, tablet, frikulínovský mobilní telefon, …, ale také to může být velmi nebezpečné.

Když přišla krize, tak jsem doufal, že skončí éra „úvěrů na obličej“, tj. takových pro jejichž vyřízení stačí občanský průkaz, nenahlížení do registrů (postupuje tak celá řada nebankovních společností) a nepotřeba žádného potvrzení příjmů, či bankovní historie. Nestalo se, banky bojují o klienty, stejné je to na straně nebankovních institucí i stavebních spořitelen, a půjčují každému, přičemž problematické půjčky astronomicky zvyšují cenu úvěrů i těm, jež nejsou rizikoví klienti.

Vánoce na dluh mi vadí ještě více, než reklama na Coca-Colu, v podobě Santa Clause, kterou si leckdo pověsí na dům.