Prohibice

Kategorie:

Štítky:

Pouhý jeden den od napsání příspěvku „Methanolový průšvih“ začala v ČR částečná prohibice, opatření v rozsahu jaký naše dějiny neznají. Nesmí se prodávat nápoje s obsahem alkoholu nad 20 %.

„Alkohol je metla lidstva“, říkávali naši předci a kus pravdy na tom je. Dát si dobré pivko (pochopitelně, že stále preferuji Primátora), dobré vínko, nebo panáka kvalitní whiskey, nepovažuji za něco špatného, ale všeho s Mírou, být naložený v lihu každý den je hodně špatné. Závislost je drahá a vedle nákladů na léčbu jsou závislí nepoužitelní na trhu práce, čímž oslabují naši konkurenceschopnost.

Reklama

Obyvatelé severských států (Švédsko, Norsko, Finsko a Island) mají omezený přístup k alkoholu, který se smí prodávat jen ve státních řetězcích prodejen a je zatížen obrovskou daní. A žijí? Ano žijí, občasné povyražení z kopýtka realizují na trajektech a výlety do sousedního Estonska.

Samozřejmě že první články, co se objevily, analyzovaly dopady částečné prohibice na státní kasu, a „napadení svobodného trhu státem“. Neviděl bych situaci tak černě, ale zatím si téměř všichni vybrali tu negativní stránku věci.

Stav prohibice citelně zasáhne především menší likérky, malé výrobce tvrdého alkoholu, ale zase pomůže vinařům a pivovarům. O hospody bych se nebál, v ČR je vnímám jako místo pro setkávání lidí, především, a tvrdého alkoholu se vypije výrazně méně, než společenského piva (dobře, diskotéky/kluby pro mládež fungují trochu jinak). Zavedená částečná prohibice, dle mého názoru, prospěje zdraví národa a leckteré rodině znatelně vylepší rozpočet.

Takže ano, prohibice je legitimní opatření ve vyhrocené situaci, jaká nastala kvůli otravám methanolem. A nebránil bych se proti větší kontrole nad trhem s alkoholem, která by postihla především konzumenty nejlevnějších patoků. Bohužel severský model je u nás nerealizovatelný, jelikož jsme vnitrozemský stát a bylo by nutné znovu zavést hraniční kontroly, což je absolutně nemyslitelné.

Zajímalo by mě, jak se zařídí návrat alkoholu na pulty, protože nikdo neví zda mezi staženým zbožím, není methanolový padělek.

Aktualizace: Bohužel externí odkazy z tohoto článku již neexistují. Příspěvek je jen historickým reliktem.