HO místo SEO?

Kategorie:

Štítky:

Zaklínadla SEO (Search Engine Optimization), SEM (Search Engine Marketing), SERP (Search engine results page), … jsou to, čím potencionálního zákazníka zavalí firmy při nabídce vytvoření nového webu. Práce SEO konzultantů, SEM a SERP mágů je zajisté přínosná; když se vyvarujete šamanů, nad jejichž prací nakonec spláčete.

V celém výčtu různých zkratek postrádám cosi jako HO, neboli Human Optimization, optimalizaci webu pro člověka. Vyladit výskyty klíčových slov/frází, aby engine fulltextového vyhledávače umístil obsah dopředu, není příliš velké umění, je to práce v intencích pravidel.

Reklama

Web, který nabízí smysluplný a čitelný obsah (jehož autor se vykašlal na všemožné optimalizace pro roboty), rád doporučím dále a budu jej propagovat. To jsou místa, kam se rád vrátím, kde najdu písmenkové krmivo pro svůj webový prohlížeč. Nebudu sám a prostřednictvím sociálních sítí získá autor dost zpětných odkazů na to, aby se vypracoval nad mnohý SEO web. SEO web snadno vystřelí, ale užitečný obsah bude těžit z long tailu, tj. dlouhodobého odkazování z mnoha míst. Psaní takového webu, respektive obsahu, vyžaduje použití mozku, což není tak fríkulinská záležitost příležitost pro rychlý výdělek a okamžitou viditelnost.

Jenže kdo by dnes zpracovával unikátní, originální a zajímavý obsah? Zpravodajské i odborné weby, Wikipedie a normální blogeři jej dělají, přičemž MFA trolly nepovažuji za regulerní autory webů a blogery. Eshopy už dávno ne, drtivou většinu obsahu tahají od velkoobchodníka v XML, případně jde jen o marketingové texty s technickými údaji, ale kdo si chodíme jen tak přečíst něco na eshop.

Nehodlám kritizovat SE[O|M|RP|…], jen mám pocit, že se nějak zapomnělo na uživatele, že obsazení předních míst ve výsledcích vyhledávání je důležitější, než smysluplný a čitelný obsah. Howg.


Připravuji web s eshopíkem (koncem září bude zpřístupněn), pro sebe konečně také dodělávám web. Nejsem designer, takže žádné orgie se konat nebudou, ale absolutně se nebráním tomu zveřejnit veškeré postupy a materiály ke školením. Pokud nebudu práci dělat já, udělá ji někdo jiný a když bude mít vyzkoušený postup, třeba na něj odkáže, čímž získám velmi cenný odkaz. Počítám i se stránkou odkazů na „spřátelené weby“, tj. ty kteří dělají něco co já ne (například nebudu dělat PC hardware, ani nebudu instalovat/administrovat Windows Server), můžeme těžit ze vzájemné synergie a pokud budou odkazy vzájemné, doufám ve vyšší efekt, než optimalizace pro vyhledávač s podivnou informační hodnotou stránek pro člověka.