Tip na výlet – hrad Rýzmburk

Kategorie:

Štítky:

Po velmi dlouhé době, od 5. července 2011, kdy jsem dával tip na (zapomenutý) hrad Houska, si dovoluji nabídnout opět jeden výšlap na hrad. Tím dnešním tipem je hrad Rýzmburk, chcete-li německy Riesenburg, který je na kopci nad městem Osek.

Výpravu je dobré začít od horního nádraží v Oseku, kde lze potkat krásné staré vlaky v době konání Osecké pouti, jinak je snad nádraží využívané jen minimálně. Projdete kolem památníku 142 obětí katastrofy v dole Nelson III, jež se stala 3. ledna 1934. A pak jen neustále do kopce.

Reklama

Hrad Rýzmburk patří mezi nejrozsáhlejší hradní komplexy v ČR, údajně jej předčí pouze Pražský hrad. První zmínky jsou z roku 1250, po několika sporech o vlastnictví hradu jej roku 1530 získávají pánové ze Sulevic, kteří se o 8 let později usídlují na nedalekém zámku v Duchcově (ano tom zámku, na němž dožil Giacomo Girolamo Casanova) a hrad jen chátrá. Dnes je z něj pouze velmi rozsáhlá zřícenina, s dobře rozeznatelnými zbytky staveb, o níž pečuje „Občanské sdružení na záchranu hradu Rýzmburk“.

Pokud se rozhodnete jít na hrad, vyhraďte si delší čas. Komplex hradu je rozsáhlý, pokud si jej budete chtít prohlédnout ze všech stran. Dominanta hradu, velká válcová věž, není přístupná. V hradním komplexu najdete 2 ohniště a rozumné rovné plochy na rozložení stanu, či bivaku, pokud byste chtěli přenocovat. Kousek od hradu, půjdete zase kousek do kopce, je velmi zajímavá telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou, odkud je krásný výhled na část Krušných hor.

Odkazy