WebOS: OSS novorozenec odsouzený k rychlé smrti?

Kategorie:

Oznámení HP o otevření zdrojových kódů webOS přišlo jako blesk z čistého nebe. Vývoj webOSu jsem zpočátku nadšeně sledoval, byl jsem uživatelem Palm Zire a předpokládal jsem koupi něčeho novějšího s podobně příjemným systémem. Klasické PDA dneska už asi nikdo vyrábět nebude, chytré telefony jsou ideálním nástupcem, jedna krabička v kapse, v případě potřeby trvale synchonizovaná díky nonstop datovému připojení.

HP zatím neprozradila, jakým způsobem budou spravovány zdrojové kódy a jakým způsobem je zpřístupní, neboli zda vytvoří společnost/nadaci, či předá zdrojové kódy některé existující (napadá mě Apache, ale to je nejspíše nesmysl). Nicméně deklaruje, že chce zůstat aktivní ve vývoji, protože je webOS zajímavý pro další generaci zařízení. HP zatím ani nezveřejnilo pod jakou licencí budou zdrojové kódy uvolněny, lze doufat že to bude některá z rodiny Apache, či Mozilla, protože BSD a MIT moc původní dílo neuchrání pře vyrabováním a GPL je podle mě až moc restriktivní.

Reklama

V létě jsme se s bratranecem; zaměstnancem HP; bavili i o webOSu. Podle jeho názoru byl systém dobrý, potřeboval však ještě čas na vývoj a sehnat vývojáře aplikací. Ani jedna oblast se Palmu, a následně HP, nepovedla dotáhnout. HP projekt webOSu, tabletů a chytrých telefonů s ním, ukončil dříve, než se stačila vytvořit nadkritická masa uživatelů i vývojářů, kteří by táhli vývoj dopředu. Koupě Palmu byla prodělečná a HP bohužel nedalo systému dostatek času pro uchycení na trhu. Pravdou je, že mělo proti sobě hráče v podobě Apple a spousty výrobců Androidích zařízení, navíc minulost v podobě vlastních zařízení s Windows CE (a nástupců). Inu HP vstoupilo do extrémně konkurenčních vod.

Otevření zdrojových kódů webOSu bych měl vítat, ale jsem skeptický. Je to systém který si dovolím jednoduše shrnout jako Linux (jádro) s ovladači pro periferie a webový prohlížeč v němž běží aplikace napsané pomocí HTML+CSS+JavaScript. Podobnou filosofii má iOS od Apple a v kombinaci HTML+CSS+JS lze vyvíjet jednoduché aplikace pro cokoliv co má dostatečně schopný webový prohlížeč. Zkrátka systém webOS není natolik zajímavý aby zaujal hodně vývojářů a nemá auru Apple, pro nějž se vyplatí vyvíjet, jelikož se najde dostatek kupujících.

HP rozprodalo webOSové tablety TouchPad za směšných US$ 99, komunita nadšenců kolem Androidu pro něj bleskurychle připravila port tohoto nepoměrně lepšího systému. Psalo se i o webOS v flash eeprom vedle BIOSu/EFI, do nějž bude možné rychle nabootovat jen pro přístup na webové aplikace, ale o praktickém provedení jsem nikde informace nenašel.

Mimochodem Palm v roce 2001 koupil Be Inc. a z jejího špičkového systému BeOS vybral některé části pro svůj Palm OS Cobalt. Naštěstí vývojáři Haiku pokračovali ve stopách BeOSu, leč rozumné penetrace již dosáhnout nemohou, alespoň v dohledné době. I toto patří ke vzpomínce na webOSa Palm.

Podle mě je otevření webOSu jen poslední křeč. Není hardware a pochybuji že se najdou výrobci, kteří by jej přijali jako Android a Windows Mobile. Bohužel HP jednoznačně proinvestovalo peníze i původní Palm měl oddanější fanoušky, než HP a kdyby přišel Palm s webOSem dříve, možná by dneska Apple neměl druhý nejrozšířenější systém za Androidem. Systém webOS nemá konkurenční výhodu, která by mohla přesvědčit výrobce, jedině že by HP samo opět připravilo nějaký zajímavý chytrý telefon, tablet, nebo jej integrovalo do desek vedle BIOSu/EFI.

Situace mi trochu připomíná systém Bada od Samsungu. Pro něj má Samsung alespoň nějaký hardware, psalo se o otevření zdrojových kódů, ale Samsung je největší producent zařízení s Androidem a tak je Bada trochu v ilegalitě (na méně chytrých telefonech?).