Adobe: tápání v říši Linuxu

Kategorie:

Adobe asi pomalu rezignuje na portaci a podporu svých produktů pro operační systém GNU/Linux, mj. i pro *BSD jehož uživatelé spouští Linuxové aplikace díky wrapperům. Jejich statistiky ukazují poměrně mizivé zastoupení GNU/Linuxu na desktopech a budoucnost spíše vidí v Androidu.

Oficiální nepodpora Adobe Flash v iOS (iPhone/iPad) ze strany Apple a ve Windows Mobile 7 vyvolala velkou vlnu nevole, ale výrobci zatím neustoupili a vývojáři se částečně přizpůsobili. Především nástup (zatím neoficiálního) HTML5 a postupný přechod internetových videoportálů na nové formáty eliminují potřebu mít Adobe Flash. Nepatřím mezi ty, jež jsou přesvědčeni o úplné nahraditelnosti Adobe Flash novým HTML5, ale pro většinu současných flashových částí webů je to dobrá alternativa, víceméně i tvůrci flashových her mohou tvořit na jiných technologiích.

Reklama

Adobe Flash pro GNU/Linux byl vždy trochu problém, původní autor Flashe Macromedia, měla k systému velmi odtažitý přístup a teprve poslední roky pod Adobe se dá Flash považovat za použitelný. Přesněji řečeno pro konzumenty obsahu, protože nativní Adobe Flash Professional není, dá se provozovat pod Wine a stejně je na tom Swish Max, jenž nenabídne tolik možností jako vývojové prostředí Adobe. Dlouhé odkládání Adobe Flash Playeru pro 64 bitový GNU/Linux a občasná přerušení vývoje také nedělají přijetí Flashe nejlepší službu. A zkoušet open source varianty nebude mít ještě dlouho význam, snad jen pro dobrodruhy a občasné diváky videí.

Adobe AIR, neboli platforma pro vytváření aplikací v Adobe Flash, HTML, JavaScriptu, … bez nutnosti jejich chodu ve webovém prohlížeči byla velmi nadějným krokem. Adobe mohl AIRem konkutovat Javě, kde jde napsat aplikace spustitelná jak ve webovém prohlížeči; applet; tak samostatně; stand alone. Bohužel platformu AIR pohřbil pramalý zájem. O platformě většina uživatelů nikdy neslyšela, já ji potřebuji pro chod Focus Booster, zatím funguje a až nebude budu si muset najít náhradu pro GNU/Linux, kdybyste nějakou znali napište ji do komentářů.

Jako z jiného světa je existence Adobe Acrobat Readeru pro GNU/Linux. K dispozici je o jeden krok starší generace Adobe Readeru, na funkční omezení jsem proti aktuální verzi pro MS Windows nenarazil. Ano nástroj Adobe Acrobat pro tvorbu PDF zatím není, ale většinou snad není potřeba vzhledem k tomu kolik programů umí exportovat dokumenty do PDF. Osobně tipuji, že Adobe si je vědomé větší penetrace GNU/Linuxu na stolech pracujících uživatelů, než mezi běžnou populací a PDF je dnes defakto standardem pro dokumentaci i komunikaci (v PDF posílám faktury, ano šly by změnit, ale už to neumí každý uživatel).

Bohužel je Adobe Acrobat Reader a současný přehrávač Flashe tak trochu výjimkou v portfoliu Adobe, jejich hlavní produkty lze používat jen díky obrovské práci vývojářů projektu Wine, přičemž emulace Windows API je náročnější, než nativní běh. Alespoň Adobe dělá programy tak, že ve Wine fungují, jsou si vědomi náročnosti portace pro jiné platformy. Mezi Linuxáři a Macaři je nepoměrně menší podíl nelegálně používaného software, takže by i leckdo koupil produkty Adobe, ale rozhodně by prodeje nedokázaly pokrýt náklady na tvorbu portu. Ano logicky se dá přístup Adobe ke GNU/Linuxu a dalším svobodným systémům pochopit, přičemž bychom asi neměli čekat výraznou změnu ve vývoji.

Není bez zajímavosti, že Dave McAllister se v oznámení konce Adobe AIR rozepsal o očekáváních z roku 1999, když po obrovském nástupu GNU/Linuxu na serverech, předpokládal podíl 10—15% desktopů s GNU/Linuxem. Bohužel se vize nenaplnila, na tahu je Android (který využívá Linuxové jádro, ale dost vývojářu se vyhýbá označení Linux) i Adobe jej považuje za budoucí Linuxový desktop pro běžné uživatele.