Výběr klávesnice – zase Genius

Po dlouhé době (asi 7 letech) mi odešla klávesnice od produkčního počítače, měl jsem Genius KB-21e Scroll, levnou klávesnici, která má rozumného nástupce v podobě Genius ErgoMedia 700, minimálně rolovací tlačítko na straně je extrémně návykové a ještě dlouho budou prsty automaticky přejíždět po levé straně klávesnice, abych se posunul na stránce.

Bohužel jsem musel koupit klávesnici poměrně rychle, nemohl jsem si dovolit dlouhý výpadek práce, a tak několikadenní čekání na ErgoMedia 700 bylo nepřípustné. Ba právě naopak jsem doufal, že opustím segment nejlevnějších klávesnic a přejdu na renomovanější i nepoměrně kvalitnější Logitech, nebo Microsoft.

Reklama

Ouha, pokud jsem našel klávesnici od jmenovaných firem, která splňovala požadavky na rozložení (vysvětlím později), tak jsem ji musel zavrhnout, protože se jednalo o bezdrátový model. Jistou dobu jsem podlehl kouzlu bezdrátové klávesnice, je to pěkné, ale jen do doby než začnou docházet baterie, pak umí klávesnice; zpočátku pomerně nenápadně; dělat takové psí kusy, až to není pěkné.

Za ty roky u počítače jsem si zvykl na standardní rozložení kláves a multimediální klávesy beru jako fajn bonus. Hodně používám sluchátka a ťuknout na tlačítko na klávesnici je rychlejší, než lovit ovládací prvek na kabelu (kvalitní sluchátka ani ovládání hlasitosti na kabelu nemají, já používám levná Koss UR/40). Nehledě k možnému spuštění webového prohlížeče, textového, či tabulkového procesoru, … stiskem jediného tlačítka. Tyto funkce jsem našel i na klávesnicích za rozumnou cenu, ale ouha, jak se klávesnice blížila mému ideálu, nastal zlom – otočený blok kláves PgUp/PgDown/Home/End/Delete. Ano čtete správně, chyběla klávesa Insert. Takže zpět na stromy a hledám jinde.

Ano v nejvyšší sféře pochopitelně existuje klávesnice, která nabídne co chci a ještě spoustu příjemných věcí navíc, Logitech G510. Leč já nejsem ochoten do klávesnice investovat moc peněz, protože je to vedle myši ten díl počítače, který utopím kávou, nebo na něj něco spadne. Opravdu mi není líto vyhodit klávesnici za 300,—, když ji zničím, ale trhal bych si vlasy z hlavy, kdybych zničil klávesnici za 3000,—. Kvůli jediné hře kterou doma provozuji, rFactor, si raději koupím dodatečnou klávesnici Logitech G13, nebo Belkin Nostromo n52te.

Zkrátka a dobře, výběr klávesnice není nic jednoduchého a naštěstí lze najít, i v téměř nejlevnějších vodách, povedené kousky, jež poslouží stejně dobře, jako mnohem dražší modely. No nakonec jsem skončil u Genius KB-350e a jsem spokojen.