Tip na výlet – (zapomenutý) hrad Houska

Kategorie:

Štítky:

Původním cílem výletu byl výstup na jeden z nejznámějších českých hradů Bezděz, ale díky velmi teplému počasí (32°C je na šlapání po kopcích trochu moc) jsme lehce pozměnili směr cesty a zamířili ke krásnému hradu Houska, který byl za socialismu odsouzen k zániku.

Hrad Houska je přístupný poměrně krátkou dobu, po revolučním roce 1989 byl navrácen potomkům Josefa Šimonka (prezidenta Škodových závodů a senátora), který hrad koupil v roce 1924, jež se pustili do oprav. Hrad byl, po socialismu, ve velmi dezolátním stavu.

Reklama

Pro hudební ndšence jen doplním, že jde o místo, kde byla nahrána první deska „Plastic People of The Universe“, jejíž nahrání umožnil správce Svatopluk Karásek. Hrad mohou majitelé opravovat díky příjmům ze vstupného a jen díky jim hrad nezanikl, ale je postupně opravován.

Pokud se rozhodnete hrad navštívit, najdete jej kousek od Kokořína i již jmenovaného Bezdězu. Snad Vám pomůže odkaz na mapku (cestu už si najděte sami ). Vzhledem k nedalekému Máchovo jezeru (které je ve skutečnosti rybník), jež je velmi oblíbenou rekreační oblastí, lze návštěvu hradu jednoznačně doporučit, přeci nebudete celý den ležet u vody.

Jak je na mém blogu zvykem, podělím se o několik fotek. Rozhodně je potřeba návštěvu hradu doporučit, ne se jen podívat na fotografie (kliknutím se dostanete na jejich plnou verzi).

K názvu ocituji Hrady.cz: „Slavibor, vojvoda Pšovanů, měl syna krásné a mužné postavy, kterého velmi miloval. Jmenoval se Housek a Slavibor pro něho dal postavit na jedné vysoké skále pevný hrad, pojmenovaný po něm Houskův Hrad – krátce Houska.“

Několik odkazů: