Aero-moto víkend 2009, Letiště Poprad

Kategorie:

Během dovolené máme postaráno o dostatek dobré zábavy. Protože máme naši „základnu“ v Matejovciach (úzkostlivým citlivkám na češtinu se omlouvám, pro mě je české skloňování slovenských jmen naprosto nepřijatelné, stejně, jako naprosto debilní dabování slovenských filmů a pohádek), měli jsme to kousek na akci Aero-moto víkend 2009 na Popradskom letišti, organizovaný tamním Aeroklubem.

Bylo se nač dívat, celý víkend jsou k vidění nejen letadla, ale na letišti stála i slušná sbírka historických vozidel. Snažil jsem se trochu fotit i jejich detaily. Letadel se tu nesešlo tolik, jako se schází na akcích v Roudnici nad Labem a Hradci Králové, u nás doma, ale bylo se na co dívat. Relativně nová slovenská letecká společnost Danube Wings ukázala na několika průletech své (turbovrtulové) letadlo ATR–72 a záchranáři předvedli, jak vypadá záchrana člověka helikoptérou, kterému se něco stane ve Vysokých Tatrách.

Reklama

První lákadlo k prohlídce – několik krásných historických vozidel.

Tuto slovenskou (ruské výroby) helikoptéru si bylo možné prohlídnout i zevnitř, moc toho neznám, ale co musí takový pilot zvládnout je asi docela obdivuhodné.

Je to sice jen Zlín Z–226, ale kvůli sehrání vzdušbého souboje byl nalakovaný v německých barvách, tyto německy kamuflované Zlíny byly 3 a další dva Z–526 představovaly sovětské stíhačky. Bohužel akrobatické skupině se příprava vzdušného souboje poněkudsi vymkla z rukou a pyrotechnika na zemi (pro imitaci výbuchů bomb) zranila 2 diváky, když odlítl kus trubky v níž byla pyrotechnika schována.

ATR–72 nových slovenských aerolinií Danube Wings.

Ukázka záchrany člověka z helikoptéry, tady ve Vysokých Tatrách jde občas o dost potřebnou věc.


20 minut vyhlídkového letu v AN–2 (známé jako „Andula“) jsem vzhledem k ceně 20 €, přeci jen jsme tu ve 3 lidech. Bohužel se nekonal ukázkový let MIG-29, asi bylo špatné počasí na Sliači (Bánská Bystrica).