Novinky ze světa svobodného software (9)

Kategorie:

Na stránkách LinuxSoft.cz jsem vydal další díl mého seriálu o softwarových novinkách a proto vychází i na mém blogu článeček, kde upozorňuji na software, který mi připadá zajímavý, ale ne zase natolik, abych jej uvedl v softwarových novinkách na relativně velkém portále.

Fedora 11 „Leonidas“

9. června 2009 vyšla nová, několikrát odložená, distribuce Fedora 11 „Leonidas“, kterážto je komunitní verzí distribuce GNU/Linuxu a práce na ní zaštiťuje nejznámější a největší distributor GNU/Linuxu, Red Hat. Nová Fedora 11, podobně jako konkurenční a mnohem populárnější Ubuntu, přináší nejviditelnější změnu v přepracovaném startovacím procesu, který je podstatně rychlejší a od opuštění zaváděče po přihlášení by neměl uplynout čas delší, než 20 sekund (pochopitelně rychlost startu záleží na hardware konkrétního počítače).

Reklama

Z dalších novinek vybírám:

  • KDE 4.2.2, GNOME 2.26
  • výchozí souborový systém EXT4
  • PAE (adresování velké paměti), díky čemuž je minimálním mikroprocesorem pro instalaci i586
  • Nový RPM 4.7, který pracuje rychleji a spotřebuje méně systémových prostředků
  •  

Jen pro zajímavost uvedu, že Fedora je oblíbenou distribucí Linuse Torvaldse, dále ji používá NASA nebo je systémem na nejvýkonějším počítači světa Roadrunner. Stahovat můžete z obvyklých ftp, nebo využít bittorrent, odkazy najdete na stránkách projektu.

Fedora není v regulerních softwarových novinkách na portále proto, jelikož vyšla v momentě, kdy jsem měl článek již uzavřený.

Gnaughty 1.2.0

První novinka je pro dospělé, ale věřím, že si bude mít velkou popularitu. Projekt Gnaughty, který právě vyšel ve verzi 1.2.0, je stahovací nástroj, ale ne na obyčejné stahování libovolných souborů, nýbrž je zaměřen na obsah pro dospělé. Pokud tedy chcete stahovat pornografický obsah a nebaví vás vyzobávat jeden soubor za druhým z internetových stránek, můžete využít program Gnaughty. Mimochodem, nebylo by lepší dělat něco rozumnějšího, než stahovat gigabyty porna z internetu?

VYMeditor

Textových editorů, podporujících uživatelsky snadnou editaci textu včetně formátování, které snadno zabudujete do webových stránek, není moc široká nabídka. Nejznámější a také nejoblíbenější je zajisté FCKeditor, který se postupně mění na CKEditor (anglicky mluvící lidé jeho název četli trochu jinak, než autor zamýšlel), ale několik konkurentů má. Jeden z nich, WYMeditor vyšel v nové verzi. WYMeditor je vestavitelný wysiwym editor, který neohromí rozsáhlou funkčností, jako CKEditor (MS Word v JavaScriptu), ale má čistý výstup a neutopí se v něm ani příležitostný autor. Pokud budete mít, pocit, že jste jej již někde viděli, je to možné, protože je integrován například do WordPressu, Drupalu, nebo MediaWiki.