Google Chrome 2 je na světě, ale jak pro koho

Prohlížeč Google Chrome se stal na počátku své existence překvapivě populární, byť jeho penetrace nedosáhla ani úrovně Opery. O Google i jeho novém software psali snad všichni. Prohlížeč Chrome je ideální cestou, jak může Google prosadit se svými webovými aplikacemi, protože si prostě vytvoří prohlížeč tak, aby aplikacím 100% vyhovoval.

Další prohlížeč je teoreticky prokletím pro webdesignery, protože musí kontrolovat jak vypadají stránky i v dalším programu. Naštěstí vývojáři Google nenapsali vlastní jádro, jako Opera, nebo Microsoft, ale využili existující jádro Webkit, které je také v browserech Konqueror (od řady 4), Midori a Apple Safari. WebKit není tím nejpoužívanějším jádrem mezi uživateli, ale velmi pravděpodobně je to nejpropracovanější jádro, které nejlépe splňuje standardy W3C.

Reklama

Google Chrome 2 vyšel 22. května 2009. Ale jen pro někoho. Je smutným faktem, že Google, který hlásá svou otevřenost a blízkost svobodnému software, vydal verzi pouze pro MS Windows, když jsem se na stránku Chrome podíval z GNU/Linuxu, nenašel jsem tlačítko pro stažení, jen jsem mohl kliknout pro další informace a dočetl jsem se, že Chrome pro Linux se připravuje. Předpokládám, že verze pro Mac OS je také v přípravě.

Google je bezesporu internetovým veleobrem, který zasahuje už snad do všech činností na internetu. Hlásají politiku „Don’t be evil“, poskytují spousty dobrých a zajímavých nástrojů, ale jejich přístup k jiným operačním systémům, než jsou majoritní MS Windows, je trochu laxní. Google by mohl velmi pomoci penetraci GNU/Linuxu na desktopech koncových uživatelů, vždyť minimálně v mobilních zařízeních je jeho Android od počátku velmi silným soupeřem, ale museli by software vydávat minimálně naráz pro všechny operační systémy. Současný přístup neuživatele MS Windows spíše naštve, byť ti zdatnější si poradí, protože konkurence se stejným renderovacím jádrem existuje a je možné ladit weby i pro uživatele MS Windows, kteří se rozhodli používat prohlížeč Google Chrome. Bohužel se tento přístup od Google netýká jen jejich webového prohlížeče.