Tip na výlet – Kostomlaty (hrad)

Kategorie:

Štítky:

Kostomlaty pod Milešovkou jsou relativně obyčejná vesnice, která by turistu nemusela zlákat na návštěvu. Kousek od vesnice je hora Milešovka s nejvýše položenou meteorologickou stanicí v ČR a cíl naší cesty se ukrýval na kopci, který je relativně protější vůči Milešovce. Na kopci je hrad Kostomlaty, který je popisován jako jedna z nejkrásnějších zřícenin v ČR.

K hradu je cesta krátká, přibližně 1 km pěší chůze od autobusové zastávky v Kostomlatech pod Milešovkou. Půjdete po zelené značce, ale se značným převýšením, odhaduji jej na 200—300 m (bohužel zatím nejsem vybaven GPSkou). Velká věž hradu je oficiálně nepřístupná, ale pokud se na hrad vypravíte o víkendu, můžete se domluvit s člověkem ze sdružení, které tam má maringotku s občerstvením a turistickými známkami, a on Vás na věž vyvede, připravte se na mírně krkolomný výstup po žebřících a prudkém schodišti, ale výhled stojí za to.

Reklama

Hrad najdete na internetu a v některých průvodcích i pod jménem Sukoslav (jedovaté jazyky přidávají háček na „S“), ale podle historických pramenů je jediné správné jméno hradu Kostomlaty. Sukoslav udělal z hradu jeden kronikář, když hrad přisoudil zaniklé obci, bohužel ta informace přežívá u mnoha lidí.

Pokud chcete podrobnější informace o hradu a cestě k němu, klikněte na níže uvedené odkazy, já už se podělím jen o několik fotografií.

  • Kostomlaty na Hrady.cz – ode mne již klasický odkaz. Můžete si pak najít nějakou pamětihodnost v okolí. Doplnil jsem několik fotografií.