PC-BSD 7.1 Galileo

Kategorie:

Štítky:

Vyšlo PC-BSD 7.1, které by se mohlo stát alternativou k desktopovým distribucím GNU/Linuxu (Mandriva, OpenSUSE, Ubuntu). Nabízí velmi snadnou instalaci pro nezkušeného, či málo zkušeného, uživatele, který chce používat jiný systém, než MS Windows, ale GNU/Linux je pro něj málo alternativní.

PC-BSD 7.1 je vystavěné na základech FreeBSD a bohužel číslování verzí nekoresponduje. PC-BSD využívá pro instalaci software balíčků ve vlastním formátu pbi, ale samozřejmě je ponechána možnost instalace software pomocí klasického systému portů.

Reklama

PC-BSD 1.7 mimo jiné obsahuje KDE 4.2.2, X.Org 7.4, jádro FreeBSD 7.2-Pre, OpenOffice.org 2.4.2, Gimp 2.6.5, Inkscape 0.46, podrobný seznam software je na domovských stránkách projektu. Z grafických karet jsou preferovány ty s čipy NVIDIA, alespoň co se týče proprietárních ovladačů, řada minoritních karet je zastoupena svobodnými ovladači z X.Org, takže problémy mohou očekávat nejspíše jen uživatelé grafických karet ATI. V případě PC-BSD (obecně FreeBSD) je potřeba být obezřetnější ve výběru hardware, protože jde o méně rozšířený systém, než GNU/Linux a lze očekávat podporu menšího množství hardware.

Stahovat můžete verzi pro architektury i386 a x86-64. Doporučené minimum je mikroprocesor Intel Pentium II a 256 MB RAM.

Dodatek

FreeBSD, přesněji řečeno celá rodina BSD systémů má pro běžné uživatele lehký nádech mystična, každý zkušenější uživatel napřed doporučuje studium FreeBSD Handbook a teprve poté začít instalaci. Můj názor je, že tento postup byl víceméně nutný v době existence čistých BSD systémů. Naštěstí vznikly (minimálně) 2 zajímavé projekty – PC-BSD a DesktopBSD, které přináší FreeBSD na desktopy běžných uživatelů a to spojují s naprosto triviálním instalačním procesem. Kdo zvládne „naklikat“instalaci MS Windows, ten zvládne nainstalovat i PC-BSD.