Tisková zpráva: Nenechte se napálit – uživatelé Linuxu se virů bát nemusí

Olomouc, 2. 4. 2009. Mnozí počítačoví uživatelé se v posledních dnech obávají o svá data. Ti, kdo používají Mandriva Linux, Ubuntu nebo jiný linuxový systém, jsou však před viry v bezpečí. Viry totiž v Linuxu nefungují, nešíří se a neohrožují proto nainstalované programy ani data.

Z důvodu zachování bezpečí jsou pravidelné aktualizace softwaru nezbytné a je nutné je provádět v jakémkoliv operačním systému. Linuxové distribuce jako Mandriva Linux nebo Ubuntu mají však tu výhodu, že pro ně viry prakticky neexistují, proto nečelí žádným virovým útokům. Tyto systémy jsou přitom vhodné jak pro použití v domácnostech, tak v malých a středních firmách, ve školách, knihovnách, úřadech a na mnoha dalších místech, jak dokládají příklady z celého světa.

Reklama

Mandriva Linux a Ubuntu jsou plně vybavené operační systémy, které kvalitně zvládnou většinu úkolů, k nimž jsou dnes počítače používány. Obsahují kancelářský balík OpenOffice.org pro prohlížení a vytváření dokumentů, tabulek, grafů a prezentací. Dále jsou jeho součástí programy pro práci s internetem (včetně telefonování), digitálními fotoaparáty a grafikou, aplikace pro výuku i zábavu.

K Mandriva Linuxu i k Ubuntu si lze zakoupit knihu, která v češtině podrobně vysvětlí jejich používání a správu. Ačkoli se za tyto operační systémy (včetně dalšího obsaženého softwaru) nemusí platit licenční poplatky, jsou zcela legální, a z toho důvodu není na místě obava z porušení zákona či autorských práv.

O Liberixu

Liberix je obecně prospěšná společnost založená za účelem propagace svobodného a otevřeného softwaru. Spolupracuje se vzdělávacími institucemi, neziskovými organizacemi i komerčním sektorem. Věnuje se osvětě, vzdělávání a organizaci propagačních akcí. Společnost sídlí v Olomouci, více informací naleznete na adrese www.liberix.cz.

Bohdan Milar,
ředitel