Google Chrome pro Linux bude příliš pozdě

Kategorie:

Štítky:

Google tak nějak naplňuje ideu, kterou jsem dříve slýchával od SUN Microsystems – „Síť je počítač“, postupně nám pro velkou část běžné práce postačuje webový prohlížeč s alespoň trochu rozumným připojením, službu dokumenty Google jsem používal i za GPRS připojením a neměl jsem pocit, že by se s nimi pracovalo nějak nepříjemně, vyjma otevírání. Když se Google orientuje na webové služby, je vcelku logickým krokem, pochopitelným při velikosti a vlivu Google, podpora vývoje některého prohlížeče, v němž budou jeho služby fungovat nejlépe, nebo vývoj vlastního.

Prohlížeč Chrome se objevil relativně nedávno a ze současného spekra „běžně“ používaných prohlížečů je tím nejmadším. Až překvapivá je rychlost, s jakou Google uvolňuje nové verze, pouze pár měsíců po první stabilní verzi je už jen pár kroků k Chrome 2. Umí to co by běžný uživatel očekával od běžného prohlížeče, ale díky využití renderovacího jádra Webkit (což je kdysi forkované jádro KHTML, vyvíjené v rámci projektu KDE) umí některé věci velmi rychle, konkrétně renderování stránky a solidní rychlostí fungující JavaScript.

Reklama

Pozice Google Chrome je velmi nelehká, při pohledu na statistiky vypadá jako soupeř Opery, která je sice naprosto špičkový prohlížeč, ale má naprosto mizivý podíl, těžko říct, zda je to způsobené dávnou minulostí, kdy byla Opera placeným produktem, nebo nedávnou minulostí, když ne zcela korektně zvládala JavaScript. Operu si oblíbili hlavně pokročilí uživatelé, mně osobně některé detaily jejího ovládání nesedly a používám jí velmi zřídka, ve srovnání s Mozillou.

Jádro Webkit, které používá Google Chrome využívá několik prohlížečů, z nichž nejrozšířenější bude nejspíše Apple Safari, ještě aby ne, když kvůli Safari forkovali KHTML, ale ten není pro GNU/Linux, nebo FreeBSD, měl jsem jej spuštěný naposledy ve Wine. Na GNU/Linuxu se mají čile k světu projekty Midori, Epiphany a nový Konqueror také měl od svého KHTML přejít na Webkit (nevím určitě, KDE nepoužívám). Google má ale nepochybně mnohem větší zdroje a tak by mohl připravit prohlížeč, který bude nejen využívat Webkit.

Chrome sice roste, v nové řadě 2, která je zatím v jakési Alpha/Beta fázi, si už pamatuje data z formulářů a podporuje Greasemonkey. Díky tomu, že za prohlížečem stojí Google, který vyvinul technologii Google Gears, je i tato perfektně integrována do prohlížeče. Pozitiv i negativ bych asi našel víc, pro mě je Chrome jen prohlížeč, proti jehož jádru musím odtestovat web, zda-li se zobrazuje správně a proto ho vlastně ani nepotřebuji, protože s Webkitem mám na desktopu nainstalované Epiphany.

Google mě ovšem zklamal co se týče připravenosti jeho software pro ne-Windows desktopy. Že Picassa a některý další software běží jen ve Wine jsem už strávil (stejně nepoužívám, protože na bitmapy jsem naprosto spokojen s GIMPem), ale že prohlížeč pro alternativní platformy, přičemž Mac OSX není v USA zrovna minoritní záležitost, bude oficiálně až rok po verzi pro majoritní MS Windows je docela nepříjemné. Google sice asi správně pochopil co se ukrývá pod takzvaným cloud computingem, ale přípravu vlastního prohlížeče nezvládl, pokud tedy není Chrome jen experiment, ale mají ambice nabídnout plnohodnotný prohlížeč. U Opery i Mozilly jsem zvyklý, že nová verze vychází současně pro všechny platformy a tak to je už několik verzí. Chrome není MS Internet Explorer, aby jej Google vydával jen pro jedinou platformu.

Mimochodem i Skype rozděluje uživatele na hodnotné (MS Windows) a méněcenné (všechny ostatní platformy, kupodivu i Windows Mobile).