Plynová elektrárna jako nepříjemnost?

Kategorie:

Štítky:

Na blogu kamaráda Lukáše Faltýnka se objevil, pod článkem „K současné krizi s dodávkami plynu„, docela vtipný komentář: „Možná by teď bylo dobré se zeptat zeleného Bursíka, jak to myslel se svým nápadem nahrazovat jaderky paroplynovými elektrárnami. Třeba bychom se při jeho obličeji dost pobavili.“ Tento názor sdílím, ale přesto bych si dovolil projevit svůj názor.

Bydlím poblíž jedné lokality, kde by se plynová elektrárna měla stavět, tou lokalitou je Úžín u Ústí nad Labem, kam to mám 15 km autem a ještě jsem slyšel něco o nepříliš vzdálených Počeradech. Zatím je v Úžíně jen příšerný smrad, jak rozrýpali místo bývalé koksovny, kde má ta plynová elektrárna stát. Nejrůznější zelení aktivisté tvrdí, že elektrárna spalující zemní plyn je ekologická, souhlasím potud, že je ekologičtější, než elektrárna na hnědé uhlí, protože odpadem je většinou opravdu jen voda a kysličník uhličitý. Ale pořád jde o spalování neobnovitelné suroviny a uvolňování obrovského množství skleníkového CO2. Navíc to spalování je nepoměrně rychlejší, než když plyn využíváme k vaření, vytápění domácností a v průmyslu.

Reklama

Stavba dalších bloků jaderných elektráren naši závislost na plynu nijak nesnižuje, pokud se nemýlím, je jen velmi malé procento elektřiny využíváno na místech, kde je využitelný zemní plyn, třeba vytápění domácnosti a vaření na elektrickém vařiči je přibližně 4× dražší, než při využití plynu. Drtivá většina spotřeby elektřiny spotřebované u nás jde na svícení, napájení domácích spotřebičů i našich x-bitových počítačů a do průmyslu na pohon strojů, ale i do pecí (třeba hliník lze z bauxitu vytavit jedině elektrickým obloukem).

Podle toho co čtu a vím, je plynová elektrárna skvělým zdrojem pro vykrytí špiček, protože jde poměrně rychle uvést do plného výkonu a přifázovat. Jako trvalý zdroj elektrické energie bych asi plynovou elektrárnu moc nevítal, protože dnešní stav dodávek plynu z Ruska by znamenal odstavení zdroje elektřiny. Když vidím jaká je situace a uvědomím si, že zelení ekoteroristé volají po náhradě jaderných elektráren plynovými, tak jsem pomalu zralý na mrákoty (nadsázka pro nechápavé). Plyn bude v horizontu několika desetiletí asi tak podobně spolehlivý a kvalitní zdroj, pro výrobu elektrické energie, jako je dneska vítr, jen do toho, jestli fouká nebo ne, nekecají mocenské snahy států a zásoby větru nedojdou.

Že nahrazení jaderné elektrárny jinou, na zemní plyn, je zcestnost ukazují případy Slovenska a Bulharska. 2 jaderné elektrárny odstavili a nahradili je plynovými zdroji, Slovensko prý 12% vlastní výroby elektřiny má z elektráren a kogeneračních bloků spalujících zemní plyn. Na rozdíl od ČR nemají žádné dodávky plynu a hrozí jim blackout, takže zvažují opětovné spuštění jaderné elektrárny.

Zatím jsem přesvědčen, že jaderná energetika je jediná reálná možnost jak v dohledné době elektřinu vyrábět. Strach z odpadu ze současné generace reaktorů nemám, nové generace reaktorů už by měli umět zpracovat to, co je dnes odpadem. Jednou se určitě povede termojaderná fůze, tj. proces, kterým topí snad každá hvězda.

Když už tu plácám o energetice, zkuste si najít šílené nápady. Třeba využití prdů krav a podobné nesmysle.

Tak jsem tu napsal to co si myslím o některých souvislostech a jdu se zase věnovat práci.