Dočkáme se laptopu s Ubuntu a ARM procesorem?

Kategorie:

Štítky:

Netbooky založené na mikroprocesorech ARM by se měli v dohledné době objevit v nabídce výrobců, alespoň podle jednoho clánečku na ZDNetu, na který jsem narazil při psaní zpráviček pro web LinuxSoft.cz. O pár dní později jsem na jiném, pro mě mnohém zajímavějším webu LinuxDevices.com, našel pár informací o připravovaném Ubuntu pro platformu ARM.

Mikroprocesory ARM jsou rozšířenější, než si spousta lidí myslí, postačí se podívat do nejrůznějších PDA, vestavných řídících počítačů nebo malých routerů, svižně jim konkuruje pouze platforma MIPS. Uživatelsky zajímavý boj mezi AMD a Intelem je proti platformám ARM a MIPS jen malinké pískoviště.

Reklama

Já jsem se k prvnímu počítači na platformě ARM dostal na počátku 90. let 20. století, tím počítačem byl vcelku legendární Acorn Archimedes, který měl jeden z kamarádů, počítač, který byl několik let před tehdejší známou konkurencí Commodore Amiga a Atari ST. Mimochodem mikroprocesory ARM vděčí za své jméno právě Acornu, dnes je pod akronymem ARM skyto Advanced RISC Machine, ale dříve to bylo Acorn RISC Machine. Dnes je z Acornu jen jméno na obyčejných a tuctových PC, geniální operační systém RISC OS je vlastněn firmou Castle Technology Ltd, snad jediný výrobce Iyonix PC se zabývá výrobou a prodejem osobních počítačů na platformě ARM.

Možná by se mohlo blýsknout na lepší časy. Oznámení Ubuntu o přípravě distribuce i pro platformu ARM a oznámení jednoho z předních výrobců ARM mikroprocesorů o blížících se netboocích s ARMy by mohlo naznačovat, že by se brzo mohly objevit i nettopy, které by využívaly platformu ARM. ARM se vyznačuje velmi nízkou spotřebou a opravdu solidním výkonem (možná by se z toho dal postavit i zajímavý a zatraceně úsporný cluster). Díky vývojářům projektu OpenJDK by měla být na Linux@ARM přeložitelná Java a firma Adobe oznámila portaci produktu Flash na platformu ARM, takže bude nakonec vše po čem běžní uživatelé touží (zbytek programů v GNU/Linuxu půjde zkompilovat snadno, mají dostupné a dobře napsané zdrojové kódy).

Můj vysněný netbook sice v podstatě existuje, byť není přímo netbookem, ale nádherným herním handheldem, jmenuje se OpenPandora. OpenPandora je už na první pohled zařízení, které slučuje herní handheld a nebtbook, pro druhou jmenovanou funkci by se hodilo trochu více místa na vnitřním disku a více RAM, ale líbí se mi a rozhodně budu v druhé vlně objednávajících. Architektura je podobná, jako u přislíbených netbooků – StrongARM, jen grafický čip bude evidentně o několik tříd výše.