Že by si ČSSD už nevěděla rady?

Kategorie:

Štítky:

ČSSD jednoznačně vyhrála krajské volby roku 2008, mně je to sice líto, protože to jak jsme jim odevzdali všechny kraje je naprostý debakl, ale to je asi tak vše, co s tím mohu dělat. ČSSD už má evidentně vrásky na čele.

Jaroslav Foldyna

V kraji mě nejbližším, kde žiji opravdu celý život, Ústeckém se hned po volbách stala dost nečekaná věc, nikdy jsem to nikde neviděl. Jedničkou na kandidátních listinách a dlouhodobým leaderem ČSSD v Ústeckém kraji byl a je Jaroslav Foldyna, ve volbách získal zhruba 3× více preferenčních hlasů než každý další ze stranických kolegů v Ústeckém kraji. Zcela logicky bych očekával, že bude hejtmanem. Ale krajský předseda Petr Benda, věrný spojenec Ing. Jiřího Paroubka, o jehož minulosti se tu říká leccos, se rozhodl jej vytlačit. Sice nejsem zastánce ČSSD, ale jsou praktiky, které se mi silně nelíbí.

Reklama

V Ústeckém kraji jsem docela čekal, že ČSSD začne vyjednávat s prapodivným sdružením Severočeši.cz, ale tuto možnost prý ČSSD odmítla. Pak už mají jediného spojence proti ODS a tím je KSČM, jenže to je; tuším; ta nepřijatelná varianta pro Jaroslava Foldynu. Proč by vlastně nemohla kraji vládnout ČSSD s ODS? Vždyť na úrovni krajů se řeší diametrálně jiná problematika, než na celostátní úrovni a především by mohla koalice těžit z toho, že by na některých funkčních postech nechala lidi již znalé problematiky.

Tak nějak mi připadá, že spolupráce mezi ČSSD a ODS je nemožná, dokud ČSSD ovládá Ing. Jiří Paroubek a my máme za předsedu Mirka Topolánka. Jeden z důvodů proč bych rád viděl změnu ve vedení obou stran je potřeba otupit zbytečné napětí, jen připomínám, že MUDr. Pavel Bém dokázal jako pražský primátor bez větších problémů spolupracovat i s Ing. Jiřím Paroubkem.

Poplatky za ošetření

ČSSD zvítězila především slibem, že lidé nebudou muset platit poplatky za návštěvu lékaře. Jsem z těch, kteří tyto regulační poplatky přijali pozitivně, ale řada občanů by byla proti i kdyby byly ve výši 10,— KČ, myslí si, že jen pomohou lékařům k většímu blahobytu, informace o tom, že zdravotní pojišťovny platí lékařům právě o takovou částku méně je absolutně minula. Podle mě vedou především k tomu, že zdravotní péče něco stojí, rozuměj není zdarma, a peníze, které takto pojišťovny ušetří slouží třeba na financování extrémně nákladných operací. Ano, uznávám a vím, že poplatky se daly nastavit mnohem citlivěji vůči jistým skupinám obyvatelstva, ale předpokládám, že to se napraví.

Především MUDr. David Rath zdůrazňoval, jak je obyvatelé středočeského kraje nebudou platit v krajských nemocnicích, že těch smrtelných 30,— KČ za návštěvu bude platit kraj. Dnes Antimonopolní úřad zcela jasně řekl, že by je museli kraje proplácet absolutně u všech lékařů, jinak by kraj narušoval rovnou hospodářskou soutěž mezi zdravotnickými subjekty, což je zcela pochopitelné. Jestli si proplácení poplatků prosadí MUDr. David Rath ve středočeském kraji, ale v libovolném jiném to nevstoupí v platnost, bude důvod podat podnět mezinárodním institucím, které by mohly kraje postihnout sankcemi za evidentní diskriminaci zdravotnických zařízení, vždyť by tím uměle vytvořili dost privilegovanou skupinu lékařských zařízení, kam by se hrnuli pacienti.

PS: Změna v ODS bude

Sice tento dodatek absolutně nesouvisí s tématem příspěvek, ale protože jsem rád, že se něco takového děje, přilepím jej.

Nejsem asi jediný, kdo by rád viděl změnu ve vedení ODS. S Mirkem Topolánkem a některými lidmi z jeho okolí jsem hrubě nespokojen. Proti Topolánkovi vidím v této chvíli dva soupeře, kteří mají extrémně velkou šanci jej porazit na hlavu, těmi jsou MUDr. Pavel Bém a Ing. Evžen Tošenovský. Oba se již k nutnosti změny vedení vyjádřili a speciálně od Ing. Evžena Tošenovského to beru velmi vážně. Doporučuji přečíst si rozhovor na stránkách ODS, určený původně pro Lidové Noviny.