Gauneři ve stáncích

Kategorie:

Štítky:

9. října 2008 jsem šel do firmy trochu později, potřeboval jsem, aby měl otevřený jeden novinový stánek, protože jsem věděl, že dneska příjde do prodeje, za velmi příjemnou cenu 99,- KČ první (přesněji řečeno druhý) film Quentina Tarantina, šíleného samouka z videopůjčovny, Raservoir Dogs (Gauneři).

Reflex mi se svou filmovou edicí FilmX udělal radost už ne jednou, z této editace mám například Čtyři Pokoje (Four Rooms), Jackie Brown, Ponorku (Das Boot), Lost Highway a teď i Gaunery (Reservoir Dogs). Gaunery jsem sháněl na DVD už docela dlouhou dobu, ale pořád se mi nedařilo je natrefit s českou podporou, tj. aby tam nebyly jen titulky, které preferuji já, ale chtěl jsem i český dabing, ne každý čte rád titulky během filmu.

Reklama

Gauneři nejsou prvním filmem Quentina Tarantina, tím je černobílé dílko „Narozeniny mého nejlepšího přítele“, které asi běžná veřejnost nikdy neuvidí. Gauneři jsou ale jeho debut, co se týče filmu pro diváky a byli přijati velmi nadšeně. On už pohled na herecké obsazení je zajímavý, Quentin Tarantino dokázal do svého prvního celovečerního filmu získat známé herce, namátkou Michaela Madsena, Tima Rotha, Steve Buscemiho, nebo Harveye Keitela, jak se mu to podařilo opravdu nevím, neznám žádný debut, kde by se sešlo tak kvalitní obsazení. Shánění herců pro další film Pulp Fiction měl Tarantino jednodušší a je tam se to teprve hemží známými jmény.

6 mužů chce vyloupit klenotnictví, jeden z nich je policista, který se snaží gang odhalit. Neznají svá jména, ale jen své přezdívky „Pan Oranžový“, „Pan Bílý“, „Pan Hnědý“, … V klenotnictví se strhne přestřelka a na místě srazu se řeší, co se vlastně stalo. Pitvat se dál v ději by znamenalo vykecat celou zápletku a to nechci.

Film je odsuzovaný za přehnané násilí a přitom ve filmu snad není žádná scéna, která by explicitně ukazovala násilí. I scéna v níž Michael Madsen uřízne ucho zajatému policistovi se odehraje mimo kameru a Madsen pak jen vejde do záběru s uchem v ruce, mimochodem, narážka na tuto scénu je v jednom z dílů první řady seriálu pohotovost, který režíroval Quentin Tarantino, v němž přijde muž s uřízlým uchem v ruce. Pravdou je, že hrubých slov a krve je ve filmu plno.

Děj není nikterak košatý a přesto se Gauneři stali přímo kultovním filmem, který doporučuji vidět, možná ještě lepší, než protěžované Pulp Fiction, na nichž je vidět lepší rozpočet. Tarantino evidentně okoukal ve videopůjčovně dobré nápady a postupy, docela čekám, co z něj vypadne dalšího, byť Kill Bill a Hostel mi nějak nesedí. Hodně se mi líbily filmy, k nimž napsal námět, nebo scénář, ale natočil je někdo jiný – Pravdivá Romance (True Romance) a Takoví normální zabijáci (Natural Born Killers).