Novinky ze světa svobodného software (4)

Kategorie:

Štítky:

Po čase další článeček s novinkami ze světa svobodného software, výjimečně není napsán jako doplněk vůči mojí sérii „Softwarové novinky“, kterou připravuji pro magazín LinuxSoft.

gOS 3.0 – distribuce GNU/Linuxu pro netbooky

S rozmachem netbooků (mini-laptopů) i nettopů se GNU/Linux rozšířil mezi koncové zákazníky podstatně větší měrou, než se dalo čekat a než by bylo obvyklé, pokud by tato kategorie nevznikla, netbooky mají často tak malý výkon, že používání Windows Vista je naprosto vyloučené a Windows XP také nejsou to nejpohodlnější řešení. Jednou z distribucí, která je orientována na nasazení na netboocích je gOS (good OS), který se dočkal verze gOS 3.0 Gadgets.

Reklama

Distribuce gOS byla v prvních verzích považována za očekávaný operační systém Google, který by, z pochopitelných důvodů, měl být distribucí GNU/Linuxu, čemuž nemalou měrou pomohla orientace na služby Google. Nová verze sice využívá i nativní aplikace, ale orientace na aplikace Google a doplňky desktopu, jejichž chod je umožněn díky Mozilla Prism, zůstala. Největší změna, vůči předchozím verzím, se odehrála ve změně desktopu, původní nenáročný Enlightenment je nahrazen GNOME, což je trochu v rozporu se zacílením distribuce na nettopy a netbooky, vhodnější by bylo XFce, nebo LXDE (prostředí o kterém jen čtu, ale ještě jsem jej nezkušel, nicméně mě coby uživateli GNOME by mohlo vyhovovat). Podle Davida Liu, zakladatel Good, je gOS přímý konkurent Xandrosu (Asus EEE) a Linpusu (Acer), který je oprimalizovaný pro počítače se slabými mikroprocesory a malým množstvím RAM.

GOS je dalším důkazem toho, jak moc je distribuce Ubuntu oblíbená jako základ pro vytváření nových distribucí, ano je to opět jeden z mnoha forků Ubuntu. Škoda, že se zřekli perfektního a nenáročného desktopu E17 a nahradili jej GNOMEm, byť vím, že E17 není zcela bezproblémovou záležitostí při použití UTF-8 znakové sady v systému.

BTW: Projekt evidentně zanikl, stránky jsou nedostupné.

GNOME 2.24

Toto zcela mimořádné vydání mého blogového občasníku o novinkách ze světa svobodného software píši především díky nové verzi mého oblíbeného a téměř výhradně využívaného desktopu GNOME, XFce už mám jen na laptopu, ale na desktopu potřebuji mnohem plnohodnotnější prostředí. Půl roční pravidelný vývojový cyklus přinesl na naše desktopy novou verzi GNOME 2.24 a některé novinky jsou opravdu velmi příjemné a zajímavé.

  • IM klient Empathy, který podporuje protokoly XMPP (nesprávně nazývaný Jabber) a SIP
  • Ekiga 3.0, plnohodnotný audio/video klient SIP, s lepší podporou kodeků (H.264, H.263+, MPEG-4 a Theora)
  • Vylepšený správce souborů o panely a vylepšený Deskbar
  • Díky XRandR 1.2 z X.Org je možné pohodlně nastavit spolupráci PC s více monitory
  • Přehrávače využívající framework GStreamer, například Totem a Rhythmbox, získaly lepší podporu pro DVB-T a dálkové ovládání

Vylepšení je celá řada a jejich kompletní přehled je na domovských stránkách projektu. GNOME si mohou nedočkaví uživatelé nainstalovat do své stávající distribuce pomocí nástroje GARNOME, ale to je trochu nesystémové řešení, protože správce balíků o něm nebude vědět a mohl by novou verzi poškodit některou aktualizací, ti konzervativní se brzy dočkají nových verzí distribucí Ubuntu a Fedora, které budou nové GNOME využívat. Pokud chcete GNOME v nové verzi vyzkoušet, ale počkat si, až k Vám dorazí ve Vaší oblíbené distribuci, zkuste se podívat na Foresight Linux, který je tak trochu předváděcí distribucí pro nové verze GNOME.