Internetové televize

Kategorie:

Štítky:

Podnikání v televizi zřejmě není ještě ani zdaleka vyčerpané, alespoň co se týče specifických kanálů, leč nejsme tak velká země, aby reklamní trh dokázal uživit celoplošné terestrické vysílání, případně kabelové a satelitní, ale internet dokáže i malým stanicím nabídnout vynikající možnost pro šíření vysílání.

Není to tak dávno, co byl v našich končinách rychlý internet téměř zbytečným luxusem, byli jsme ochotni akceptovat relativně pomalé připojení za dostupnou cenu, pamatuji se na první připojení v jedné fírmě, kde jsme měli 256/64 kbit ADSL za nějakých 1000,- KČ měsíčně a byli jsme spokojeni linka byla dostatečná, dnes máme ve firmě 6 Mbit/384 kbit za zhruba poloviční cenu a je to tak akorát, protože již jsou možnosti, jak takto silné linky využít, já třeba poslouchám streamované rádio, jinou šanci jak se dostat k vysílání ClassicFM, Rádio1, nebo Slovenského rozhlasu, v Teplicích nemám, případně si pustím „rádio na přání“ z Last.FM. Doma mám aktuálně připojení od UPC o rychlosti 4 Mbit/256 kbit, ale od 1. 1. 2009 bych měl mít 13/1.5 Mbit, rychlost je sice v naprosté pohodě již dnes, ale UPC má dost přetížené DNS, takže počátek každého přenosu dat je na dlouhé lokte.

Reklama

Běžný internetový provoz (web, pošta, IM, VoIP) extrémní nároky na propustnost (tloušťku) linky nemá a většina přenosové kapacity většinou leží tak nějak ladem, tedy pokud uživatel není notorický stahovač všemožné hudby a filmů, které stejně v životě neuslyší/neuvidí, protože po několika dnech stahování by potřeboval nejméně měsíc nonstop sledování a poslouchání, aby se prodral tím co stáhl. Nepotřebuji mít doma šílený sklad multimédií, radši budu využívat streamovaná rádia a streamované televizní vysílání (můj ISP mě musí opravdu mít rád, když vidím v programu gkrellm kolem 1 GB dat, které denně stáhnu především ve streamech). Streamované vysílání televize je podle mne tím správným obsahem, který využívá dnešních kapacitních možností přípojek.

Situace v ČR a SR je proti západním státům poněkudsi tristní a nechápu, proč by streamy nemohli nabídnout i běžné televizní stanice, lze filtrovat toho kdo na televizní vysílání sleduje jen na základě IP adresy (těch pár lidí ze zahraničí, kteří umí využít proxy, by se dalo opomenout). Občas bych si k práci pustil třeba stream se zajímavým filmem na ČT2, což díky DVB-T mohu, ale není to také řešení, které si dokáže zrealizovat každý. Pokud TV Prima, nebo TV Nova něco dovolí sledovat, třeba ve spolupráci se Stream.cz, jde většinou o archivní pořad a ještě je nutné za něj platit, nehledě k DRM, které považuji za zoufalý přežitek, který diskriminuje uživatele nemajoritní platformy. Jenže nejde jen o klasické TV stanice, které operují především v terestriálním vysílání, ale situace je tristní i v oblasti televizních stanic, které si jako prostředek svého vysílání vybraly „pouhé“ streamování po internetu. Mimochodem, jen pro naštvání slovenské televize streamují bez problémů a streamovanou Markízu jsem již zkoušel.

Donedávna jsem znal jedinou rozumnou streamovanou televizi a už jsem o ní i psal – iDnes.tv. V úterý 23. září 2008 jsem na ekonomikém zpravodajském webu E15 našel zmínku o další, nové, stanici Net-TV, která je mladým sportovním kanálem zaměřeným především na neobvyklé sporty. Zatím jsem na stránkách našel jen nějaká archivní videa, ale prý by se měly vysílat někdy i přímé přenosy. Docela mě Net-TV zklamala, protože když už stála za pozornost i poměrně známým ekonomickým novinám, čekal jsem regulerní televizi, která bude mít standardní vysílání a archív jako doplněk. Zařadila se tak po bok jakobytelevizním stanicím, které fungují jen díky službám Stream.cz a YouTube.com. Škoda, protože podle článku to vypadalo na velmi zajímavý a slibný projekt.

Vcelku náhodou jsem se dostal na web TV Info, který je rozcestníkem k internetovým televizním stanicím. Opravdu není moc o co stát v ČR/SR, jediné stanice, které za něco stojí a inteligentně streamují jsou Z1, TA3, ČT24 a iDnes.tv. Opoměl jsem Óčko, ale pro něj nejsem správná cílová skupina, nebo velmi specializovanou Meteo TV. Zbytek zatím nestojí za pozornost. Třeba takovou Ambrosia TV jsem vůbec nepochopil, ale to není jediná, je jen první v abecedě.

Zatím tedy na našem internetu není moc o co stát, ale třeba se časem situace o něco vylepší a za rozumné poplatky budou k dispozici zajímavé tématické televizní stanice. Rozhodně tu prostor je a byť mám možnost díky digitální nabídce sledovat motoristickou Sport 5, nezlobil bych se ani v nejmenším, kdybych ji mohl sledovat i prostřednictvím streamu.