Digitální rádio

Kategorie:

Štítky:

Digitalizace televizního vysílání je odstartována a časem bude na řadě i digitalizace rozhlasového vysílání. Ona svým způsobem může začít již dneska, byť to nebude to pravé řešení pro automobilisty a další cestující posluchače.

Ano, píšu o příjmu rozhlasových stanic z DVB-T, neboli pozemského digitálního vysílání, které je teprve teď; po mnoha letech dohadů; nastartované směrem k úspěšnému rozvoji. V multiplexech je vedle 4 televizních stanic i místo pro rozhlasové stanice, což je možné vidět teď, když v přechodném multiplexu je vedle sebe 5 televizních stanic a ještě se tam vešla kompletní nabídka stanic Českého rozhlasu.

Reklama

Český rozhlas bude svůj signál, respektive měl by, šířit i nadále, jen se přestěhuje do jiného multiplexu, konkrétně do veřejnoprávního. Na Českém rozhlase oceňuji nabídku, Radiožurnál je fajn na zprávy, Praha svou koncepcí osloví převážně postarší publikum (přestože deklarují, že jsou rozhlas pro celou rodinu!), Vltava je určená pro náročného posluchače převážně klasické hudby a Wave je pro mladé. To nejzajímavější rádio, alespoň z mého úhlu pohledu, je ČRO Leonardo, kteroužto stanici jsem v předchozí větě nezmínil, já ji přirovnávám k takovému rozhlasovému Discovery Chanelu, prostě populárně naučná rozhlasová stanice. Ještě jsem opomenul D-Dur, ale to je rozhlasová stanice, která bude extrémně úzkou cílovou skupinu posluchačů, já si jej občas velmi rád vychutnávám.

Kdo ale bude v dalších multiplexech, teda pokud tam někdo bude? Očekávám, že velcí hráči jako Evropa 2, Rádio Blaník, Impuls a Frekvence 1 si svou příležitost nenechají ujít a protože mezi některými ze jmenovaných jsou velmi úzké majetkové vztahy, tak se dá odtušit, že je najdeme v jednom MUXu. Protože v testovacím provozu je v jednom z MUXů i křesťanská stanice Proglas, dá se čekat, že ta bude i nadále šířena přes DVB-T, byť když nevím, jestli pak budou schopni zaplatit celoplošné vysílání. Jenže to je tak vše co teď vidím.

Zbývají další 2 multiplexy, které budou v ČR fungovat a to znamená (pokud budu počítat stejně jako u veřejnoprávného multiplexu) ještě dalších 14 pozic pro rozhlasové stanice. Pokud mohu psát sám za sebe, tak bych uvítal 3-4 stanice, které jsou zatím jen ryze pražskou záležitostí – Rádio Beat, Rádio 1, Country Rádio a ClassicFM. Rádio 1 bych uvítal nejraději v celoplošném vysílání i proto že z několika článků o ČRO Wave, vyznělo, že Wave se snaží být konkurencí pro Rádio 1, tak by se nezávislá a poměrně nekomerční legenda R1 měla dostat k co nejširšímu spektru posluchačů.

Pokud by někdo namítal, že zapínat TV přijímač kvůli přepnutí rozhlasové stanice považuje za zcestné, tak nechť mu je odpovědí velmi zajímavá minivěž Sencor SHC XD090T, nebo nabídka set top boxů s LCD displayem, které zapnutí televizoru „nevynucují“, stačí jen chvilku hledat. Pár lidí mi v diskuzích na odborných serverech namítlo, že mohu všechny rozhlasové stanice streamovat z internetu, což považuji za velmi zcestnou námitku, protože spotřeba PC + zesilovače bude naprosto neporovnatelně větší, než STB + zesilovač, navíc kolik z nás má HTPC, tj. PC, které v obýváku nepůsobí jako pěst na oko.

Na tomto blogu se objevilo už několik článků o DVB-T a přitom já jej využívám v podstatě jen na cestách s laptopem. Doma jsem připojen přes DVB-C, tj. digitální televizi od UPC, ale třeba moji rodiče v Chomutově kabelovou televizi nemají a tak musí čekat, jak se bude vyvíjet situace kolem DVB-T. Kdyby se Rádio 1 objevilo v nabídce některého MUXu DVB-T, asi bych si STB, nebo onu minivěž, koupil, protože UPC tuto skvělou stanici do své nabídky nezařadilo.

Možná mi ale nezbyde nic jiného, než čekat na digitalizaci rozhlasového vysílání v T-DAB a zatím si ty zajímavé stanice jen streamovat.