Reklama na blogu

Kategorie:

Štítky:

Někteří blogeři o tom neradi píší, ale k blogu reklama tak nějak patří, já od ní očekávám, že minimálně zaplatí náklady na blog, tj. hosting a doménu. Nečekám, že by mě příjmy z reklamy živily a doufám, že její množství na webu nepřesahuje dobré mravy a mé čtenáře neobtěžuje.

V této chvíli jsou na webu nasazeny 2 reklamní systémy, Google AdSense stabilně již dlouhou dobu a 2. měsíc ETarget. ETarget jsem na blog nasadil víceméně jen kvůli otestování a je velmi pravděpodobné, že přežije pouze vyplacení první provize, protože reklamy dodává naprosto mimo mísu, v drtivé většině absolutně nesouvisející s textem článku, bohužel jim chybí tak propracovaný robot, který by prozkoumával obsah, jakým disponuje Google. ETarget bude dříve, nebo později, zcela odstraněn, nebo, což je mnohem pravděpodobnější, nahrazen reklamním systémem Google.

Reklama

Google AdSense je opravdu extrémně propracovaný systém. Velmi se mi líbí jeho provázanost k obsahu článků. Pravidelně tu mám články o tom, jak se mi líbit ten který závod Formule 1. Ano jsou to články běžného televizního diváka, protože peněz na zájezdy za Formulí 1 moc nemám a tento přepych si dopřeji maximálně 1× ročně, letos bych velmi rád vyjel do Belgie na fantastický okruh u města Spa. Google k článku dodává reklamy od Student Agency, která za extrémně příznivých cenových podmínek zajišťuje zájezdy na závody Formule 1. Další vhodné příklady jsou u článků, kde se podivuji nad příspěvky fandů výrobců grafických čipů nVidia a ATI, nebo v článcích o GNU/Linuxu. Samozřejmě, že kdybych psal o cestování, jsou reklamy mnohem zajímavější, zejména z finančního hlediska, kolem GNU/Linuxu se u nás tolik peněz netočí a komentování politiky má z hlediska reklamy naprosto nulový potenciál.

Výdělky nejsou (?zatím?) moc zajímavé, můj blog nemá nijak přehnaně vysokou návštěvnost, ale dostačují na to, co je cílem. Vím, že blog, kde komentuji mé vidění politiky, ventiluji nadšení ze závodů Formule 1, nebo píšu o GNU/Linuxu a občas programování, nebude moc navštěvované místo a jen minimum návštěvníků sem bude chodit opakovaně, ale je to místo pro nějakou sebeprezentaci a sdělení mých názorů, nepotřebuji mít nějakého osobního mluvku a podržtašku, jako Jiří Paroubek, s mou přirozenou grafomanií si vystačím sám. Docela mě potěší když někteří čtenáři komentují a mohou mít i opačný názor, než já, ale musí jej vyjádřit slušně, proto si vyhrazuji právo některé komentáře smazat.

Asi by návštěvnosti, a druhotně výdělku, prospěla bulvarizace, ale nepotřebuji si tahat triko, že mám IQ 152, nebo se navážet do znalostí uživatelů, kterým nebylo naděleno a nejsou počítačníci. Já jsem totiž jen divné IT, které občas nemá dost trpělivosti dotáhnout leccos do konce. Nezajímavý život. Radši budu psát o důvodech, proč bych radši pravicovou vládu, co se mi nelíbí na chování levice (která je potřebná, ale u nás se chová moc extremisticky), nebo články, v nichž se podělím se svými zkušenostmi z IT. Těší mě rostoucí návštěvnost, ale nedělám z toho svatý grál.

Reklama na tomto blogu je a bude, ale zatím neplánuji její navýšení. Jak jsem napsal výše, 2 reklamní systémy se sloučí v jedinný, možná někdy otestuji ještě něco dalšího, ale další bloky neplánuji. Možná pár bannerů, které se budou střídat, ale ty nepůjdou přes žádný systém, ale budou na místě jednoho ze současných bloků (realisticky bych viděl, že logičtější bude nahradit ten horní).