O psaní článků

Kategorie:

Štítky:

Za poslední 4 roky, počátek mé veřejné aktivity coby autora na odborných portálech se datuje na srpen roku 2004, jsem napsal zhruba 150 delších i kratších článků, které jsou rozesety po několika serverch, z nichž hlavními jsou LinuxSoft.cz a Živě.cz, mimo to jsem napsal několik článků, které vyšly v odborných časopisech.

Obvykle se věnuji recenzím Linuxových distribucí, lépe řečeno dění kolem GNU/Linuxu a větví BSD obecně, protože mě to baví. Nejsem bůhvíjaký Unixový odborník, abych napsal seriál o 1000 zajímavých postupů v Bashi, nebo popsal, jak se vybuduje síť využívající sdílení po NFS, nebo server, který se postará o služby v síti MS Windows, prostě mě spíš zajímá vývoj světa distribucí a postupný nástup Unixových systémů nejen na servery, ale především na desktopy běžných uživatelů.

Reklama

Psát recenze distribucí je docela zábava, ještě před 2 lety jsem moc velké ponětí o virtualizaci neměl, dnes v době vícejádrových mikroprocesorů a nadbytku paměti v počítačích ji využívám především pro recenze nových verzí distribucí. Jednou jsem se pokusil odhadnout, kolik mi jich už prošlo rukama, pokud se nezapočítávaly verze (tj. RedHat 6, RedHat 7), ale jen distribuce, jako takové, je jich kolem 25. Od nejmenšího Monkey Linuxu (na ten si možná vzpomenou jen největší pamětníci), až po dnešního obra Debian, který dokáže svými instalačními disky pro platformu i386 zaplnit celá 3 DVD. Recenze distribuce by se měla napsat, obvykle, docela rychle, existuje snad jediná výjimka a tou je, když hned po instalaci narazím na některé chybky, které očekávám, že budou opraveny při prvním větším update systému, i to se může stát.

Docela zábavné je, když se pustíte do recenze nějakého zajímavého programu.Minulý týden jsem si při přípravě takovéto recenze vybral můj kbelík smůly. Pro časopis Computer jsem sepsal recenzi jednoho programu. Původní plán byl, že v neděli to ještě projdu a v pondělí odešlu ke schválení a vydání. Co čert nechtěl, vyšla nová verze a protože změn v programu je více, než hodně, nejspíše se nebudu patlat s upravováním, ale vše smažu a začnu psát odznova. Upřímně řečeno, moc radost z toho nemám, na druhou stranu je to lepší, než kdyby recenze v tištěném časopise vyšla pár dní před novou verzí.

Psaní článků je pro mě zábava, autorské honoráře nejsou extra zajímavé, proto jsem poslední měsíce musel na chvíli v autorských aktivitách polevit, potřebuji se věnovat komerčním záležitostem. Ale až se přiblíží podzim, nebo ještě lépe zima, přestanou být některé mé aktivity aktuální a bude o něco více času napsat další články. Články pro odborné portály, ne krátké štěky, které se hodí leda na tento blog.