WiMAX na postupu

Kategorie:

Štítky:

WiMAX slibuje lepší interoperabilitu, než současná WiFi řešení (dosah 40—70 km bude spíše zbožným přáním, ale 10 km bych viděl jako realistických) a větší rychlost, než GPRS/Edge (rychlost kolem současných možností 802.11/g), v podstatě by se mělo jednat o standard pro metropolitní sítě. O WiMAXu se píše dost často, ale jeho rozšířenost je mizerná (WiFi síť k volnému přístupu na internet najdu nepoměrně snadněji, než jakýkoliv WiMAX).

V ČR se prý buduje zatím jediná experimentální WiMAX síť v Českém Krumlově, obecně podle dost článků je nástup WiMAX po světě velmi opatrný. WiMAX přitom má potenciál levného pokrytí obrovských území a pokud by se jej chopili správní operátoři, mohla by se zlepšit dostupnost levných přípojek na internet, přičemž hlavní potenciál lze vidět v možnosti rychlého mobilního internetu, uživatelé UMPC, laptopů, ale i některých handheldů by se mohli přes svého operátora připojit kdekoliv, kde má tento operátor signál, dokonce bych očekával, že bude fungovat roaming ať již mezi operátory na úrovni jednoho státu, eventuálně mezinárodní (ten budu očekávat trochu později).

Reklama

O WiMAX se píše několik let, specifikace jsou známé dostatečně dlouhou dobu a teprve poslední dobou se začínají v rozumné míře objevovat zařízení, která WiMAX umí, bohužel dostupnost WiMAX sítí je naprosto tristní.

Při psaní dnešních, 3. dubna 2008, zpráviček na portál LinuxSoft jsem narazil na 2 oznámení Linuxových zařízení s podporou WiMAX, Nokia N810 Internet Tablet a Everex Cloudbook Max. Everex se mi líbí pochopitelně o dost více, protože je to plnohodnotný laptop, který výrazně předstihuje nejznámější a téměř fanaticky obdivovaný Asus Eee. Pochopitelně, že vím o dalších klientských zařízeních, která si s WiMAXem rozumí.

WiMAXová zařízení tedy jsou, ale ještě by to chtělo ty sítě.