DesktopBSD 1.7 se blíží

Kategorie:

Štítky:

Pravidelní čtenáři mého blogu, nebo mých článků na jistých nejmenovaných portálech, LinuxSoft.cz a Živě.cz, vědí, že jsem aktivní uživatel GNU/Linuxu. Nedávno jsem díky recenzi DesktopBSD pro časopis Computer trochu prozkoumal jednu ze dvou variant FreeBSD, kterou dokáže nainstalovat i běžný uživatel.

Před nějakou dobou jsem znal PC-BSD o kterém jsem byl přesvědčen, že je rozumným způsobem, jak dostat FreeBSD na desktopy obyčejných uživatelů, líbilo se mi, ale bohužel hlavní výhoda, balíky pbi, jsou tak trochu i prokletím PC-BSD. PBI se instaluje snadno, velmi snadno, ale aktuálnost balíků a šíře spektra nabízených balíků může tento rozumný koncept zabít. Pokud někdo chce instalovat balíky s využitím klasických portů, může, ale pro běžného uživatele nemusí být práce v konzoli nejintuitivnější a GUI pro instalaci portů v PC-BSD 1.4 nefungovalo zrovna rozumným způsobem.

Reklama

O DesktopBSD jsem pochopitelně věděl mnohem delší dobu, minimálně z jedné recenze na mém (domovském webu) LinuxSoft.cz. Nicméně v té době jsem neviděl moc rozumných důvodů, proč vůbec BSD zkoušet. Testování PC-BSD přišlo víceméně náhodou a krok k DesktopBSD vypadal vcelku logicky. Podle toho, co jsem četl jsou vývojáři DesktopBSD mnohem poctivější, než skupina vývojářů PC-BSD, podle všeho nejen čerpají z FreeBSD, ale také něco vracejí.

DesktopBSD je orientované na uživatele KDE, byť ne tak moc viditelně, jako PC-BSD, některé aplikace, které jsou nastaveny jako výchozí, jsou nenativní, například Pidgin, nebo Mozilla Thundrbird. Balíčky, obdobné PBI, v DesktopBSD nejsou, využívají se pouze porty FreeBSD, k nimž existuje funkční a inteligentní GUI. Jelikož já jsem příznivec XFce/GNOME, tak pro mě je rozumnější volbou nainstalovat si přímo FreeBSD, pak dodatečně doinstalovat můj oblíbený desktop a software, který používám.

DesktopBSD by mohlo brzo vyjít ve verzi 1.7, která bude znamenat mimo jiné změnu základu na FreeBSD 7.0, se všemi výhodami, které z toho plynou, například možnost (experimentálně) využívat ZFS, značného zrychlení při nasazení na PC s vícejádrovým procesorem, eventuálně s více procesory, tj. lze využít mnohem lépe výkon SMP, než tomu bylo v předchozích verzích, pro ty, kdož chtějí DesktopBSD používat na laptopu může být zajímavou vlastností podstatné vylepšení WiFi.