PC-BSD 1.5

Kategorie:

Štítky:

Pravidelní čtenáři mého blogu, nebo mých článků na jistých nejmenovaných portálech, LinuxSoft.cz a Živě.cz, vědí, že jsem aktivní uživatel GNU/Linuxu. Protože na mnoha portálech čtu chválu na operační systémy z rodiny BSD, rozhodl jsem se i já některý z těchto systémů vyzkoušet na desktopu, respektive laptopu.

Na několika desktopech, které mám ve správě, v současné době používají PC-BSD 1.4.1, chtěli Unixový systém a jednou jsem jim ukazoval jak pěkně funguje PC-BSD. Rozhodli se pro něj, přestože s GNU/Linuxem by měli větší jistotu, že bude jejich hardware podporovaný, nicméně na všech desktopech ve firmě byl rozumný hardware a vše funguje tak jak jsme doufali. Z toho důvodu mám relativně malou radost z nové verze PC-BSD, protože to pro mě bude znamenat výlet do firmy a aktualizace jejich systému, nechci jim nechávat starou verzi, pokud jsem si FreeBSD již dobře omákl, půjde vše bez reinstalace (no budiž s triviálním množstvím příkazů na konzoli), prostě upgrade na novou verzi funguje, což ne vždy lze napsat o distribucích GNU/Linuxu.

Reklama

Nová verze PC-BSD ještě stále vychází ze stabilní řady FreeBSD 6, konkrétně posledního zástupce FreeBSD 6.3-STABLE. PC-BSD získalo v této verzi lepší možnosti budoucích aktualizací (to souvisí s vylepšením updatovacího procesu ve FreeBSD). Poslední aktuální ovladače pro grafické karty nVidia (jak pro podporované, tak pro ty prohlášené za legacy) jsou zahrnuty hned po instalaci, uživatelé jiných grafických karet se musí smířit s ovladači, které tvoří vývojáři X.org. X.org je ve verzi 7.3, KDE 3.5.8 je rozumně stabilní a osvědčený desktop. Uživatelé, kteří si oblíbili, mnou naprosto nepochopený, „3D“ akcelerovaný desktop mají připraven Compiz Fusion.

Zatím píšu tento příspěvek z čisté vody, až bude PC-BSD odtestované, dám vědět, jen nevím, kam ten článek dám, protože od vydání verze PC-BSD 1.4 uplynulo poměrně málo vody. Za největší vadu PC-BSD shledávám KDE, přecijen mi podstatně více sedlo GNOME a XFce.