Auto snů

Kategorie:

Štítky:

Každý máme svůj sen a mezi ty klukovské patří i nějaký o automobilovém miláčkovi. Můj sen v této oblasti není jeden, jsou dva, jeden se řídí pouze srdcem a druhý pouze rozumem.

Začnu tou rozumovou volbou. Postačí se podívat na žebříčky spolehlivosti automobilů a hned na první pohled je vidět, že do první desítky se dostaly téměř výhradně automobily Toyota a Honda. S malými obměnami vypadá žebříček už několik let stejně. Mým racionálním snem je Toyota Auris (dříve to byla Toyota Corolla), nebo Toyota Avensis. Asi jen těžko bych hledal automobilku, která umí vyrobit auto, které by bylo spolehlivější, racionálně udělané, uživatelsky příjemné a přesto cenově dostupné.

Reklama

Jediné co se mi na posledních generacích Toyoty Corolla a Toyoty Auris nelíbilo je vzhled. Ten byl značně rozporuplný, zepředu to auto vypadalo jako Opel a zezadu pro změnu jako Audi. No naštěstí muž není žena a kupuje auto více rozumem, takže rozumné argumenty jej budou navigovat směrem k Toyotě.

Srdeční záležitost je firma, která dělá gentemany na 4 kolech. „Skytý půvab aristokracie“ je nejvhodnější popis toho, co Jaguar produkuje, byť jejich nejnižší model, X-Type, byl spíše spotřebním průserem. Bohužel tato srdeční záležitost je zatím mým finančním možnostem, bavíme-li se o koupi zcela nového vozu, vzdálena a budoucí koupi nevidím nijak reálnou. Ford totiž automobilku prodává indickému výrobci Tata, který ji pravděpodobně prodá dál, protože Jaguar je prodělečný.

Před lety jsem stáji Jaguar fandil i v seriálu Formule 1, ale Ford řídil stáj stejným způsobem jako automobilku, takže tým byl značně nestabilní a vše vyústilo v prodej celé stáje Red Bullu. Že postavili výborný monopost bylo vidět v první sezoně, Red Bull byl velmi vážným konkurentem pro zavedené týmy a to jezdil s monopostem, který postavil Jaguar.

Určitě existují auta, která jsou modernější, rychlejší, bezpečnější, prostornější, …, než kterýkoliv z modelů Jaguaru, ale ten je, pro majitele, nebo potenciální kupce, srdeční záležitostí. Jen je důležité se pořádně podívat na modely S-Type, XJ, nebo XK a opomenout X-Type, který je jen Fordem Mondeo převečeným za Jaguara.

Jaguar nedělá auta, která by si někdo kupoval, aby si zvýšil prestiž. Ego se honí třeba BMW, nebo Mercedesem, ale ne Jaguarem.

Já jsem bohužel z těch, kteří se řídí rozumem, už několik let jezdím japonským autem a zůstanu u toho i nadále, pokud bych měl rozumnou partnerku a plánovali bychom rodinu, byla by volba trochu šílená, ale auto nekupuji na celý život, Dacia/Renault Logan MCV (ano, je to ten obrovský kombi, který je spíše malou dodávkou).

Tak jsem se vykecal o oblíbených automobilech a jdu zase dělat něco užitečného.