DRM ve Flashi

Kategorie:

Štítky:

Občas nepochopím některé firmy, zatímco iTunes a další velkoprodejci hudby postupně opouštějí od DRM, tak někdo jiný hodlá tuto obtěžující ochranu zavádět, tím kdo tuto morbidnost zavádí je Adobe, který chce o DRM „obohatit“ kvůli tomu, že je defakto standardem pro internetové video.

DRM mi vadí, ne proto, že by mi omezovalo přístup k multimédiálnímu obsahu, nebo knihám, pokud něco opravdu chci, tak si to koupím, ale proto, že obtěžuje, tím nejvíce potrestaným je ten, kdo chce legální přístup k obsahu, nikoliv ten, kdo jej ukradl, protože ten si jej sám zbaví ochran, nebo jej sežene už s odstraněnými ochranami. U hudby se DRM nakonec neprosadilo, respektive od něj bylo ustoupeno, přestože u velkých prodejců bylo standardem.

Reklama

Zavedení DRM do Flashe mimo jiné znamená omezení tvůrců alternativ, třeba Gnashe, což je pro skalní příznivce GNU software velmi nepříznivá zpráva. Více si můžete přečíst na stránkách Electronic Frontier Foundation. Já s tímto krokem nesouhlasím a rád bych podpořil aktivitu proti implementaci DRM do Flashe.

Možná Adobe tímto krokem podpoří prosazení jiného formátu pro internetové video, určitě je zde potenciál na vytvoření rozumného nástroje třeba na platformě JavaFX.