NetBeans a Mozilla

Kategorie:

Nejsem sice bůhvíjak pokročilý vývojář na Java platformě, spíše jsem zůstal na úrovni menších prográmků, které eventuálně používají databázi, poslední dobou jsem si pro tyto účely dost oblíbil JavaDB (je to Derby od Apache). S nástroji jsem překonal před delší dobou jakousi schizofrenii, kdy se mi líbilo něco z Eclipse a něco jiného z NetBeans, doinklinoval jsem k výhradnímu používání NetBeans.

NetBeans považuji v současnosti za mnohem důležitější produkt pro SUN Microsystems, než operační systém Solaris, již jen proto, že ten je v minoritě vůči majoritnímu GNU/Linuxu, možná je méně rozšířený i než *BSD. Naproti tomu NetBeans jsou nástroj, který používá dost vývojářů na Java platformě a ten je více—méně nezávislý na použítém operačním systému, jenže NetBeans není jen vývojový nástroj, ale zároveň se jedná o rozumnou platformu (nebo chcete-li jinak framework) a nikdo asi není schopen spočítat, kolik rozsáhlých aplikací ji používá.

Reklama

Kdo by neznal produkty Mozilly, respektive produkty používající Mozillí jádro Gecko, ať je to nejpoulárnější Firefox, Thunderbird, nebo méně známé Seamonkey, Flock, Sunbird, či NVU (Kompozer). Vývoj rozšíření pro tyto programy je relativně snadný, ale nedostatkem byla nedostupnost opravdu dobrého vývojového nástroje, teda alespoň já jsem tu situaci takto vnímal.

Vývojářům rozšíření pro NetBeans se povedla vskutku milá věc, napsali plugin pro vývoj doplňků Mozillích produktů. Vývojáři jej budou moci využít od verze NetBeans 6, pokud používáte starší verzi IDE, je možná vhodné zvážit upgrade na novější verzi, projekty si NB bez nejmenších problémů převedou.

Nástroj by byl a nevypadá nezajímavě, teď by to tedy chtělo nějaký nápad na rozumné rozšíření některého z Mozillích produktů, bohužel vše co jsem potřeboval už někdo napsal a používám to.